Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

W jaki sposób złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien zostać złożony do sądu okręgowego I instancji, właściwego ze względu na ostatnie i wspólne miejsce zamieszkania obojga małżonków. Aczkolwiek w przypadku, gdy jeden z małżonków nie zamieszkuje już w tym okręgu to pozew o rozwód powinien zostać złożony również do sądu okręgowego I instancji, ale właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda, czyli osoby, która wnosi pozew rozwodowy.

Co powinien zawierać pozew rozwodowy?

W pozwie powinny zostać zawarte takie dane jak: oznaczenie powoda, oznaczenie pozwanego, oznaczenie sądu, informacja o posiadaniu dzieci, jak również ich wieku i płci oraz informacja o tym, czego się żąda (w tym przypadku należy określić, czy rozwód ma być z orzekaniem o winie, czy też nie).

W sytuacji, gdy strona wnosząca pozew rozwodowy chce, aby sąd orzekł rozwód o winie drugiego małżonka to należy także dostarczyć dowody, które by taką winę dokumentowały. Mogą to być przykładowo nagrania, dokumentacja medyczna (która wskazywałaby na to, że małżonek zataił poważną chorobę przed zawarciem małżeństwa), sms-y, wiadomości e-mail.

Składając pozew o rozwód należy również pamiętać, aby go odpowiednio uzasadnić. Trzeba mianowicie dokładnie oraz szczegółowo podać okoliczności zawarcia małżeństwa, ale również okoliczności jego rozpadu. Pozew powinien zostać podpisany przez powoda, bądź przez jego przedstawiciela.

Pozew rozwodowy musi zawierać również datę i miejsce jego sporządzenia. Decydując się na złożenie pozwu rozwodowego trzeba pamiętać również o tym, że należy go sporządzić aż w trzech egzemplarzach. Dzieje się tak, ponieważ jeden egzemplarz powinien zostać dostarczony do sądu wraz z kompletem załączników, drugi egzemplarz powinien zostać dostarczony do pozwanego, a trzeci egzemplarz należy zostawić sobie. Pozew o rozwód można złożyć do sądu osobiście i zostawić go w biurze nadawczym, ale również może przesłać do za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Składając pozew w biurze podawczym otrzymamy tak zwaną prezentatę, czyli pieczęć, która będzie potwierdzeniem złożenia pisma. 

Komentarze prawników na temat – W jaki sposób złożyć pozew o rozwód?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: W jaki sposób złożyć pozew o rozwód? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – W jaki sposób złożyć pozew o rozwód? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone