Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

W jaki sposób uzyskać rozwód?

Rozwód to bolesna decyzja. Dwie osoby rozstają się po 10, 20 czy 30 latach wspólnego życia. Decyzja jest trudna, ale trzeba ją podjąć, nie ma co do tego wątpliwości. Jedna ze stron składa pozew rozwodowy. Dokument należy podpisać. Składa się go w sądzie wraz z odpisem aktu małżeństwa oraz aktami urodzenia dzieci. Ponadto należy wpłacić 600 złotych. Małżonkowie mający niskie dochody mogą złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych – sąd zdecyduje czy odstąpi od takiej opłaty.

Procedura nie jest skomplikowana, ale może potrwać rok czy dwa – jeśli małżonkowie walczą i nie potrafią się porozumieć. Jednak nieraz rozwód orzeczony jest już na drugiej rozprawie. Pierwsza rozprawa jest tak zwaną rozprawą pojednawczą, podczas której nie zapada żaden wyrok. Na drugiej jednak możliwe jest uzyskanie rozwodu. Wszystko zależy od małżeństwa, jego argumentacji oraz podejścia do całego rozwodu. Nieraz dwie osoby przychodzą do sądu i spokojnie opowiadają o tym, że małżeństwo się skończyło. 

Kiedy sąd orzeka rozwód?

Rozwód jest orzekany, jeśli sąd uzna, że nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego i nie ma perspektyw na ułożenie dobrych relacji. Wówczas orzekany jest rozwód, dzielony jest wspólny majątek, dzielona jest opieka nad dziećmi oraz przyznawane są alimenty. Nieraz po dwóch miesiącach można zacząć nowe życie. Czasami jednak rozwód orzekany jest po pół roku, a nawet później. Takie są zasady i tak układa się życie. Sąd orzeka bezstronnie, na chłodno, nie kieruje się emocjami.

Po uzyskaniu rozwodu można spokojnie żyć, bez kłótni, emocji, wychowując dzieci dzięki własnym zasobom matki oraz uzyskanym alimentom. Nie ma reguł jak długo potrwa sprawa rozwodowa, ale efektem jest uzyskanie orzeczenia. Dwie osoby przestają tworzyć małżeństwo i mogą rozpocząć odrębne życie. Nie warto męczyć się i kłócić. Lepiej rozwieść się i zapomnieć o przykrych chwilach. Niektóre małżeństwa rozstają się spokojnie, inne walczą o majątek, dzieci, powołują świadków. Od tego też zależy jak szybko przebiegnie rozwód. Sprawy pełne emocji, z powoływaniem świadków oraz sporami trwają dłużej – nawet dwa-trzy lata. 

Komentarze prawników na temat – W jaki sposób uzyskać rozwód?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: W jaki sposób uzyskać rozwód? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – W jaki sposób uzyskać rozwód? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone