Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

W jaki sposób przekazywać alimenty?

W jaki sposób przekazywać alimenty? Można je przekazywać pocztą lub przelewem. Najlepiej jednak przelewem bankowym. Nie zaleca się płacenia alimentów z rąk do rąk, ponieważ wówczas nie ma dowodu ich zapłacenia, a druga strona może się wyprzeć, że je otrzymała – zdarza się to w sytuacjach konfliktowych. Najważniejsze jest terminowe płacenie alimentów, aby nie było zaległości i problemów rodzinnych. Nieraz rodzic chciałby przekazywać alimenty bezpośrednio dziecku bojąc się, że były małżonek wyda je niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli dziecko jest pełnoletnie to można przekazywać alimenty na konto dziecka i ono będzie dysponowało gotówką. Jednak alimenty dla nieletniego dziecka przekazuje się na konto rodzica zajmującego się opieką nad nim. 

Co ciekawe pełnoletnie dziecko może samodzielnie wystąpić przeciwko rodzicowi o alimenty. Na pewno jest to dla niego dobre rozwiązanie, ale raczej rzadko stosowane. Przy ustalaniu alimentów nie bierze się pod uwagę środków ze świadczenia takiego, jak 500 plus. 

Nie do ręki

Nie zaleca się przekazywania alimentów do ręki. Lepiej przekazać je na konto. Jednak jeśli ktoś koniecznie chce przekazywać alimenty do ręki to powinien pobierać pokwitowanie, wówczas ma dowód, że przekazuje pieniądze. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy druga strona nie posiada konta bankowego lub nie chce podać numeru nowego konta po likwidacji wspólnego konta małżeńskiego. Niejedna osoba dba o to, by alimenty płacić w terminie – to jest najważniejsze, ponieważ wszelkie opóźnienia działają na niekorzyść osoby płacącej alimenty. Jeśli jednak nie mamy pewności co do płacenia alimentów to można poradzić się prawnika, porozmawiać z nim. Wówczas prawnik powie, doradzi, opisze przepisy obowiązujące w tej kwestii. Wszak prawnik jest specjalistą ds. rozwodów, alimentów oraz prawa rodzinnego – do takiego specjalisty koniecznie należy się zgłosić. Prawo reguluje wszelkie kwestie, więc w sprawie alimentów rodzice mogą otrzymać porady i wskazówki od wykwalifikowanego radcy czy adwokata. 

Komentarze prawników na temat – W jaki sposób przekazywać alimenty?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: W jaki sposób przekazywać alimenty? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – W jaki sposób przekazywać alimenty? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone