Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

W jaki sposób komornik ściąga alimenty?

Alimenty to należność zasądzona zazwyczaj na rzecz dziecka. Ich wysokość zależna jest od potrzeb dziecka, a także od możliwości płatnika, czyli najczęściej jednego z rodziców. Poniżej opisujemy w jaki sposób komornik ściąga alimenty.

Wpłat alimentów należy dokonywać terminowo, jeśli jednak tak się nie dzieje, istnieje możliwość o zwrócenie się w celu wyegzekwowania należności do komornika.

Zaniechania w płatności alimentów

Jeśli dochodzi do zaniechania płacenia przez dłużnika, należy do komornika sądowego wnieść wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wniosek ten składa wierzyciel, z reguły jest to rodzic dziecka (należy pamiętać, że złożenie takiego wniosku jest darmowe). Dokument takowy składa się w sądzie właściwym dla zamieszkania dłużnika, bądź osoby składającej. Wniosek ten powinien zawierać oczywiście dane dłużnika, kwotę wierzytelności oraz potwierdzenie zasądzonych alimentów objęte klauzulą wykonalności. W pierwszej kolejności komornik musi ustalić wysokość majątku osoby uchylającej się od spłaty alimentów.

Działania egzekucyjne komornika

Kiedy już tego dokona, dopiero przystępuje do odpowiednich działań, a mianowicie:

  • jedną z najprostszych metod dla komornika jest zajęcie wynagrodzenia za pracę – w przypadku alimentów zajęciu podlega 60% pensji. Jeśli dłużnik zatrudniony jest na umowę o pracę w przypadku długów alimentacyjnych nie ma zastosowania tak zwana „kwota wolna”.
  • zajęciu egzekucyjnemu podlega również rachunek bankowy, gdzie również nie przysługuje kwota wolna od potrąceń
  • komornik może również zająć ruchomości dłużnika – zazwyczaj są to wartościowe przedmioty typu samochody, sprzęt RTV bądź AGD

Dłużnik zostaje również obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego, więc dług jego znacząco wzrasta. Jeśli natomiast niemożliwe jest ustalenie miejsca pobytu owej osoby, musimy zwrócić się do komornika prowadzącego sprawę o odpowiednie zaświadczenie. Z zaświadczeniem o bezskuteczności egzekucji należności alimentacyjnych należy skierować się do ośrodka pomocy społecznej i rozpocząć działania związane z uzyskaniem pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego,chociażby w przypadku gdy dłużnik ukrywa się za granicami kraju.

Komentarze prawników na temat – W jaki sposób komornik ściąga alimenty?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: W jaki sposób komornik ściąga alimenty? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – W jaki sposób komornik ściąga alimenty? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone