Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja kto orzeka?

Separacja to rozdzielenie. Na dowolny czas, potrzebny małżonkom do podjęcia ostatecznej decyzji. Trzeba solidnie się przygotować – wypełnić wniosek, dołączyć załączniki oraz złożyć dokumenty w sądzie okręgowym, w wydziale cywilnym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków. Jest to dobry pomysł, gdy małżeństwo idzie po równi pochyłej w stronę katastrofy. Jest to na pewno rozwiązanie, które pozwoli na oddech, przemyślenie spraw oraz podjęcie decyzji. Pozew może wnieść jeden z małżonków lub para zgodnie. Separację można orzec nawet wtedy, gdy występuje o nią małżonek winny rozkładu pożycia. Przy rozwodzie nie jest to możliwe. Jeśli para czy jeden z małżonków nie wie jak napisać wniosek to może wybrać się do prawnika, który dokładnie, krok po kroku, pomoże wypełnić dokument i powie jakie załączniki dołączyć. Sąd musi mieć podstawę do wydania decyzji, a przed jej podjęciem musi dokładnie rozpatrzyć sprawę. Takie są zasady. 

Wolna czy szybka separacja

Separację orzeka się w trakcie rozprawy sądowej, gdy wniosek złożył jeden z małżonków dążących do tego. Gdy para zgodnie występuje o separację to rozprawa nie jest potrzebna, wystarczy decyzja sądu. Wszystko zależy zatem od sytuacji. Niezależnie od tego, czy tryb jest procesowy, czy nieprocesowy, należy wykazać rozkład pożycia. Tylko całkowity rozkład pożycia pokazuje, że separacja jest koniecznością. Jeśli takiego rozkładu nie widać to sąd nie wyrazi zgody na separację. Prawnik pomoże tak napisać pozew, aby było to oczywiste oraz bardzo dobrze udokumentowane. Nie ma co do tego wątpliwości, w końcu jest specjalistą. Po orzeczeniu separacji para żyje osobno, a później albo kończy separację i wraca do wspólnego życia, albo tkwi w separacji latami, albo rozwodzi się. Takie są trzy możliwe scenariusze. Warto dokładnie przemyśleć, czego para oczekuje, nie podejmować decyzji zbyt szybko. Podczas separacji mogą być płacone alimenty na dziecko czy dzieci, a władzę rodzicielską może mieć jeden z rodziców. To jest na pewno rzecz godna uwagi. 

Komentarze prawników na temat – Separacja kto orzeka?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja kto orzeka? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja kto orzeka? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone