Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja jak zacząć?

Małżeństwo się sypie, życie razem to męczarnia, wieczne pretensje, awantury i krzyki – tak wygląda niejedno małżeństwo po kilku latach wspólnego życia. Czasami są to częste kłótnie o drobiazgi, nieraz jednak są to awantury o wszystko. Na rozwód jeszcze nie pora, ale dobrze byłoby odpocząć od siebie. Jak to zrobić? Jest jedno wyjście – separacja. Szybkie i łatwe rozwiązanie pozwalające zrelaksować się, odpocząć i nie myśleć o problemach. Po roku takiego stanu wiadomo już czy powrót do małżeństwa, czy jednak rozwód. Przed separacją dobrze jest podjąć próbę terapii małżeńskiej. Dzięki niej będzie wiadomo, czy separacja to najlepsze rozwiązanie. 

Jak się za to zabrać?

Należy porozmawiać ze współmałżonkiem i zgodzić się na separację. Gdy taka zgoda już jest to można pójść razem do prawnika, porozmawiać i poradzić się. Separacja jest uchyleniem małżeństwa, a nie jego zakończeniem. Osoba wnosząca pozew o separację powinna określić, do którego sądu składa pozew. Powinien to być właściwy sąd okręgowy. We wniosku należy określić kto taki wniosek składa, czyli podać dane małżonków. Następnie należy dokładnie napisać czego i z czyjej winy żądamy. Jeśli małżonkowie podają świadków to powinni zapisać ich nazwiska oraz adresy.

Różnice pomiędzy rozwodem i separacją

Procedura przypomina rozwód, ale nie jest rozwodem. Podczas separacji ustaje wspólnota majątkowa, a małżonkowie żyją, czasami też mieszkają, oddzielnie. Po jakimś czasie powinni ustalić czy wracają do wspólnego życia, czy jednak rozwodzą się. Ważne jest dobre uzasadnienie pozwu, opisanie rozkładu pożycia małżeńskiego. Podać należy też, ile dzieci ma para, jaki posiada majątek, jaka jest jej sytuacja zarobkowa. Do pozwu dołącza się dokumenty, które pokazują dlaczego separacja jest nieodzowna. To pozwala dobrze i skutecznie przygotować separację. Samodzielne ubieganie się o separację jest trudne, lepiej wybrać się do prawnika, on napisze pozew, dobrze go argumentując. Dzięki takiej pomocy sprawy formalne nie będą bardzo męczące, da się je przeprowadzić szybko i skutecznie. 

Komentarze prawników na temat – Separacja jak zacząć?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja jak zacząć? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja jak zacząć? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone