Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja jak i gdzie złożyć wniosek?

Separacja opiera się na dokumentach. Wniosek o separację wraz z załącznikami składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania obu małżonków. Taki wniosek musi być starannie opracowany, a załącznikami są akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, opis rozpadu pożycia małżeńskiego. O separację mogą ubiegać się jedynie osoby z dużymi problemami, z rozpadem małżeństwa. Jeśli tego nie ma, to sąd separacji nie orzeknie. Jeżeli obie strony zgodnie wnioskują o separację to wystarczy decyzja sądu, jest to tak zwany tryb bezprocesowy. Z kolei jedna strona wnioskuje o separację to wówczas odbywa się proces sądowy. Nieraz są powoływani świadkowie na wniosek strony i opowiadają o pożyciu danej pary. Różne są sytuacje, wiele zależy od tego, jak dana para podchodzi do separacji. Jeśli jest zgoda i para omówiła wszystko wcześniej to wówczas separacja jest bardzo szybka. Jeśli takiej zgody nie ma to sprawy toczą się przez pewien czas. Szybka separacja możliwa jest już po miesiącu od złożenia dokumentów – wszystko jednak zależy od sądu i jego obłożenia sprawami. To jest jak najbardziej oczywiste. Klienci doceniają to, że mogą odseparować się, zrobić sobie przerwę, a nie rozwodzić się od razu. Tak jest najlepiej, ponieważ obie strony zyskują czas na zastanowienie nad dalszym przebiegiem spraw. 

Co trzeba przedłożyć w sądzie?

  • wniosek
  • załącznik
  • pozew o alimenty dołączony do wniosku
  • pozew o wyłączną opiekę nad dzieckiem lub dziećmi

Dwa ostatnie dokumenty nie są koniecznością, ale wiele par decyduje się na nie w celu zapewnienia właściwej opieki nad dzieckiem. Jest to jak najlepsze podejście i warto w ten sposób właśnie postępować. Klienci mogą wybrać prawnika, który poprowadzi sprawę, mogą też samodzielnie przygotować dokumenty i złożyć je w sądzie. Porada prawnika może być bardzo ważna, dlatego warto przemyśleć, czy dana osoba lub para skorzystają z pomocy takiego prawnika. Coraz więcej osób dąży do tego, aby separacja przebiegła szybko oraz bardzo sprawnie. 

Komentarze prawników na temat – Separacja jak i gdzie złożyć wniosek?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja jak i gdzie złożyć wniosek? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja jak i gdzie złożyć wniosek? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone