Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja czy można mieszkać razem?

Separacja małżonków nie oznacza faktycznego odseparowania od siebie, jeżeli chodzi o zamieszkiwanie wspólnego lokalu. Nie dziwi jednak, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: Separacja czy można mieszkać razem?

Małżonkowie jak najbardziej mogą pozostać we wspólnym lokum, czy to własnym, czy wynajmowanym. Jest to jednak sytuacja rozpatrywana przez sąd jako tymczasowa. Orzeczenie o tym, jak ma wyglądać takie wspólne zamieszkiwanie bez stwarzania sytuacji konfliktowych i ryzyka naruszenia dobra pozostających w gospodarstwie domowym dzieci, wydaje sąd.

Jeżeli para małżeńska jest w stanie za porozumieniem doprecyzować, w jaki sposób będzie użytkowane mieszkanie, czyli którą część zajmie żona, a którą mąż, to sąd odstępuje od orzeczenia. Regulacje w tej kwestii mają na celu stworzenie możliwości takiego zamieszkiwania ze sobą przez określony czas, by obydwie strony czuły się komfortowo na ile to możliwe i kolokwialnie mówiąc „nie wchodziły sobie w drogę”. To, w jaki sposób zostanie podzielone mieszkanie do użytkowania także szczegółowo określa sąd, biorąc pod uwagę metraż czy też obecność w rodzinie małoletnich. Najczęściej da się w sposób jak najbardziej satysfakcjonujący podzielić pokoje zaś kuchnię oraz łazienkę ustanowić do wspólnego użytkowania.

W praktyce oznacza to, że chociaż małżonkowie znajdujący się w separacji zamieszkują pod wspólnym dachem, nie prowadzą już wspólnego gospodarstwa domowego. Są może także orzec, że obydwoje małżonków nie będzie miało prawa do wprowadzania do domu osób trzecich, jeżeli druga strona się na to nie godzi. Uregulowane zostają także kwestie nakładów na lokum. Kwestia wspólnego zamieszkiwania małżonków będących w separacji pod jednym dachem to temat wymagający szerszego, indywidualnego rozpatrzenia. Na przykład, jak rozwiązać tę sprawę, kiedy jeden z małżonków pije, jest agresywny czy zachowuje się w sposób zagrażający dobru małoletnich? Problem wraz z jego konkretnymi elementami należałoby dokładnie omówić ze swoim adwokatem. Warto przedstawić mu zarówno swoje oczekiwania, potrzeby, obawy jak i możliwości w zakresie przeprowadzki do innego mieszkania.

Komentarze prawników na temat – Separacja czy można mieszkać razem?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja czy można mieszkać razem? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja czy można mieszkać razem? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone