Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja czy można mieć partnera?

Małżonkowie, którzy decydują się na separację prawną niekiedy bardzo szybko chcą sobie ułożyć życie na nowo. Zasadne więc wydaje się pytanie, czy istnieją jakieś przeszkody prawne, które by uniemożliwiały wstąpienie w konkubinat w tym okresie.

Warto zastanowić się nad tym, co jest celem separacji w rozumieniu prawa. Nie rozwiązuje ona więzi małżeńskiej, ale niejako ją rozluźnia w zasadzie nie po to, by małżonkowie szukali sobie nowych partnerów, lecz by z czasem, po ustaniu złych emocji, mogli zacząć pracować nad pojednaniem.

Czy więc w czasie separacji można mieć partnera?

Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Jeżeli drugi z małżonków będzie chciał ten fakt wykorzystać jako argument za rozwodem, dowodząc w sądzie, że druga strona swoim konkubinatem przyczyniła się do zerwania więzi, będzie mógł to zrobić. Być może jednak w praktyce okaże się, że małżeństwo faktycznie rozpadło się znacznie wcześniej.

Każdy przypadek jest inny

Oczywiście przy orzekaniu o winie partnera, który zamieszkał z konkubentem podczas separacji nic nie jest z góry przesądzone. Każdy przypadek jest inny i swoją sytuację czy też zamiary najlepiej jest dokładnie omówić ze swoim adwokatem. Tylko wtedy można uzyskać poradę skrojoną na miarę danego problemu i konkretnej osoby.

W prawie przeplatają się dwa przekonania. Jedno zakłada, że separacja prawna daje małżonkom pole i prawo do zdrady. Drugie zaś to pogląd wręcz przeciwny. Przekonanie to bierze pod uwagę wcześniej wspomniany cel separacji. Konkubinat niestety może sprawić, że do pojednania małżonków nie dojdzie, a wręcz przeciwnie, może się to skończyć rozwodem.

Podsumowując, nie jest zabronione prawnie wstąpienie w konkubinat w czasie separacji. Czy będzie to korzystne dla małżeństwa, ich dzieci lub czy przyczyni się do tego, że jedna ze stron wniesie o rozwód z orzekaniem o winie? Te kwestie między innymi należy rozważyć. Wiele będzie zależało od sytuacji danego małżeństwa i rodziny oraz na przykład powodu, dla którego doszło do separacji prawnej.

Komentarze prawników na temat – Separacja czy można mieć partnera?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja czy można mieć partnera? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja czy można mieć partnera? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone