Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Separacja a alimenty dla małżonka

Czy separacja gwarantuje alimenty dla małżonka?

Jednym ze skutków separacji jest uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Natomiast cechą różniącą separację od rozwodu jest przede wszystkim fakt, że osoby będące w separacji nie mogą ponownie zawrzeć małżeństwa (po rozwodzie już można).

Czym skutkuje separacja?

Efektem orzeczenia separacji może być konieczność zdecydowania o obowiązku alimentacyjnym na małoletnie dzieci małżonków. W decyzji takiej sąd wskaże jak małżonkowie ponosić będą koszty związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka. Są to koszty związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka. Natomiast wysokość alimentów uzależniona jest od zdolności zarobkowych i majątkowych rodziców.

Czy w trakcie separacji możliwe jest uzyskanie alimentów na współmałżonka?

W trakcie orzekania o separacji współmałżonek może wnioskować o przyznanie mu alimentów. Zasady przyznawania alimentów są podobne do tych w trakcie postępowania rozwodowego. W orzeczeniu o separacji (podobnie jak przy rozwodzie) wskazuje się udział stron w rozpadzie pożycia małżeńskiego i na tej podstawie określa, kto otrzyma alimenty. W przypadku, gdy brak wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa alimenty mogą zostać zasądzone tylko w sytuacji, gdy współmałżonek popadłby w niedostatek (nie posiadałby odpowiednich środków do samodzielnego utrzymania się). Warto zauważyć, że zobowiązanie to nie jest ograniczone czasem i może istnieć nawet  przez całe życie obojga małżonków, gdyż separacja nie rozwiązuje małżeństwa. Jednakże pomimo separacji małżonkowie oprócz alimentów powinni pamiętać realizowaniu obowiązku świadczenia wzajemnej pomocy. Niewinny rozpadu związku małżonek oprócz wykazania winy współmałżonka musi także udowodnić, że separacja poskutkuje istotnym pogorszeniem jego sytuacji materialnej. Są to podstawy żądania zasądzenia alimentów od małżonka winnego.

Należy zapamiętać, że małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie ma prawa do żądania od współmałżonka środków utrzymania, nawet gdyby znalazł się w niedostatku. Z tego powodu niewinny małżonek powinien dążyć do wskazania winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Komentarze prawników na temat – Separacja a alimenty dla małżonka

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Separacja a alimenty dla małżonka. Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Separacja a alimenty dla małżonka – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone