Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód powrót do nazwiska panieńskiego

Bardzo często w trakcie zawierania związku małżeńskiego żona przyjmuje nazwisko męża (rzadziej mąż przyjmuje nazwisko żony). Jak zatem po orzeczeniu rozwodu wygląda sprawa nazwiska takiego małżonka ?

Sąd nie jest tutaj organem właściwym do orzeczenia takiej zmiany, dlatego nie ma możliwości uregulowania tej kwestii w samym wyroku sądowym.

Do jakiego organu należy się zwrócić, aby powrócić do nazwiska panieńskiego?

Miejscem , do którego należy się udać, aby zmienić nazwisko na panieńskie po ustaniu małżeństwa jest urząd stanu cywilnego. Od chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie rozwodu świeżo rozwiedziony małżonek ma trzy miesiące, aby złożyć orzeczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego, że chce powrócić do swojego panieńskiego nazwiska. Musi to uczynić w formie pisemnej i aby orzeczenie było ważne, musi być podpisane zarówno przez osobę je składającą, jak i kierownika stanu cywilnego, który ten wniosek przyjmuje.

W przypadku Polaków mieszkających poza granicami kraju mogą oni takie orzeczenie złożyć w odpowiednim  konsulacie RP.

Co ważne, możliwość starania się o powrót do poprzedniego nazwiska dotyczy tylko osób, które to nazwisko chcą sobie zmienić. Oznacza to, że np. mąż nie ma prawa starać się o to, aby żona po rozwodzie nie nosiła już jego rodowego nazwiska.

Co z nazwiskiem dzieci po rozwodzie?

Ta kwestia jest uregulowana już przed zawarciem związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego. To wówczas małżonkowie składają oświadczenie o nazwisku, jakie będą nosić dzieci zrodzone z tego związku. Oświadczenie to jest nieodwołalne, zatem rozwód i ewentualna zmiana nazwiska jednego z rodziców nie ma tutaj żadnego wpływu na nazwisko dzieci.

Rodzice mogą natomiast wspólnie zadecydować o takiej zmianie w przypadku dzieci, muszą jednak oboje złożyć podpisy pod oświadczeniem. Oczywiście ma to miejsce wówczas, gdy oboje sprawują władzę rodzicielską. Jeżeli jeden z nich jest jej pozbawiony, a drugi ma pełnię władzy, to może on samodzielnie postarać się o zmianę nazwiska dzieci.

Komentarze prawników na temat – Rozwód powrót do nazwiska panieńskiego

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód powrót do nazwiska panieńskiego. Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód powrót do nazwiska panieńskiego – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone