Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód który sąd?

Rozwód nie należy do najłatwiejszych decyzji w życiu. Natomiast, gdy już do niego dochodzi należy wiedzieć przede wszystkim do jakiego sądu zgłosić się z pozwem o rozwód. Sądem odpowiednim do złożenia pozwu o rozwód jest sąd okręgowy, którego właściwością jest wspólne oraz ostatnie miejsce zamieszkania małżonków.

Należy pamiętać, że taka sytuacja ma miejsce wyłącznie, gdy oboje małżonków nadal w tym obrębie zamieszkują (nawet, jeżeli już w innym miejscu niż wspólny dom). Z kolei, gdy jeden z małżonków nie zamieszkuje już w tym obrębie to sądem właściwym do wniesienia pozwu o rozwód będzie wyłącznie ten sąd okręgowy, który jest właściwy ze względu na obecne miejsce zamieszkania powoda. I oczywiście tutaj mowa wyłącznie o sądach okręgowych I instancji.

Opłata sądowa

Właściwość miejscowa została umieszczona w art.41 kodeksu postępowania cywilnego. Opłata od wniesienia pozwu o rozwód jest standardowa i wynosi 600 złotych, z kolei w przypadku, gdy stronom zależy na podziale majątku to wniosek o podział majątku kosztuje dodatkowo 1000 złotych i również powinien zostać wniesiony do sądu okręgowego I instancji zgodnie z właściwością miejscowością.

Składając pozew o rozwód do sądu okręgowego należy w nim również umieścić informację odnośnie tego, kto dokładnie jest stroną postępowania, a więc określenie powoda (czyli osoby, która składa pozew), jak również pozwanego (czyli drugiej ze stron). Następną kwestią jest dokładne określenie tego, czego chcemy dochodzić w trakcie postępowania, a więc chodzi tutaj o określenie na przykład kwestii rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie, bądź jej braku, ale również kwestii ustalenie alimentów na dzieci, jeżeli takie są.

Uzasadnienie wniosku do sądu

Kolejną kwestią jest uzasadnienie, dlaczego zamierzamy rozwieść się z małżonkiem, tutaj w uzasadnieniu można podać na przykład zaistniałą zdradę, bądź znęcanie się psychiczne lub fizyczne, oczywiście jeżeli takie zachowanie miało rzeczywiście miejsce. Należy pamiętać, że wszystkie kwestie zawarte z pozwie o rozwód są przez sąd skrupulatnie analizowane i badane. W związku z tym, jeżeli ma to być rozwód z orzeczeniem o winie to niezwykle istotne będzie przedstawienie stosownych dowodów, które będą w stanie udokumentować dane zachowanie jeden ze stron postępowania.

Komentarze prawników na temat – Rozwód który sąd

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód który sąd? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód który sąd – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone