Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód kto płaci alimenty?

W sytuacji, gdy dochodzi do rozpadu związku małżeńskiego na mocy orzeczenia sądu, kwestii dotyczących alimentów jest wiele. Alimenty może płacić strona, w stosunku do której orzeczono rozwód o winie. Płatności alimentacyjne przekazywane są na małżonka, ale również w stosunku do dzieci (nawet, jeżeli rozwodu o winie nie orzeczono).

W sytuacji, gdy chodzi o płacenie alimentów na jednego z małżonków, podstawową przesłanką do takiego działania jest orzeczenie rozwodu o winie. W przypadku tym strona winna rozpadowi małżeństwa jest zobowiązana do płacenia stronie pokrzywdzonej alimentów w trybie, który nie ulega w żaden sposób zatarciu pod względem czasu. Natomiast wyjątkiem jest sytuacja, gdy pokrzywdzony małżonek wejdzie w związek małżeński z inną osobą. Wtedy obowiązek płacenia alimentów wygasa i jest to jedyna kwestia, którą czynnością prawnie unieważnia. 

Kolejnym przypadkiem jest obowiązek płacenia alimentów na dzieci. Obowiązek płacenia alimentów na dzieci po rozwodzie przypada tej stronie postępowania, u której dzieci nie będą na stałe zamieszkiwać. W związku z tym, jeżeli dzieci zostają pod opieką matki to obowiązek płacenia alimentów przypada ojcu. Alimenty powinny być regulowane co miesiąc.

Jeżeli strony postępowania nie ustaliły między sobą kwoty alimentów, jaka powinna zostać przeznaczona na dzieci, to sąd ustali taką kwotę sam biorąc pod uwagę kwestie finansowe strony, która będzie zobowiązana do płacenia alimentów. Przy czym należy pamiętać, iż nie tylko ta kwestia jest brana pod uwagę przez sąd. Bowiem przez sąd jest również brana pod uwagę sytuacja bytowa i materialna samych dzieci.

Zdarzają się również takie sytuacje, że strona zobligowana do płacenia alimentów nie wywiązuje się z tej czynności. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie odpowiedniego wniosku do właściwego miejscowo Urzędu Miasta, aby alimenty takie zostały przyznane „od państwa”. Niezależnie od tego czy alimenty na dzieci są płacone przez stronę do tego zobowiązaną, czy też „przez państwo” – dzieci mogą pobierać takie świadczenie do osiągnięcia 25. roku życia, przy czym istotne jest, aby po ukończeniu 18. roku życia nadal kontynuowały swą naukę, ponieważ po osiągnięciu przez nich pełnoletności świadczenie w przypadku braku kontynuowania dalszej nauki może zostać wstrzymane. 

Komentarze prawników na temat – Rozwód kto płaci alimenty?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód kto płaci alimenty? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód kto płaci alimenty? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone