Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód kto pierwszy zeznaje?

Składając pozew o rozwód,  a w następstwie tego otrzymując wyznaczony termin rozprawy, zaczynamy się zastanawiać, jak będzie ona wyglądała. Z reguły bowiem, jeżeli już się rozwodzimy, robimy to najczęściej tylko raz w życiu. W związku z brakiem wiedzy, chcemy jak najlepiej się przygotować do tego dnia. I tu rodzi się pytanie, kto pierwszy będzie zeznawał w sądzie?

Kolejność zeznań podczas rozprawy rozwodowej.

Należy przede wszystkim wiedzieć, że małżonek, który wszczyna postępowanie sądowe, czyli składa pozew o rozwód jest określany jako powód/-ka, natomiast osoba, wobec której takie postępowanie jest wszczynane (drugi małżonek), to pozwany/a. Jak więc to wygląda w odniesieniu do kolejności zeznań w sądzie.

Zasada jest taka, że zawsze najpierw przesłuchiwany jest powód. Sąd w pierwszej kolejności zapyta powoda, czy podtrzymuje powództwo. Jeżeli tak, to będzie przeprowadzał postępowanie w kierunku zbadania, czy ustała więź emocjonalna, fizyczna i ekonomiczna między małżonkami. Dopiero w dalszej kolejności przyjdzie czas na zeznania pozwanego.

Bywa tak, że obie strony postępowania są zgodne, co do tego, że chcą się rozwieść i są w stanie ustalić jednomyślnie kwestie związane z podziałem majątku i opieką nad dziećmi; są to najczęściej rozwody bez orzekania o winie. W tym przypadku zeznają tylko małżonkowie, a orzeczenie o rozwodzie może nastąpić już na pierwszej rozprawie rozwodowej.

W przypadku jednak niezgodności małżonków co do w/w kwestii lub w sytuacji, gdy postępowanie rozwodowe ma na celu udowodnienie winy jednej ze stron, konieczna jest niestety większa ilość rozpraw w sądzie w danym postępowaniu. Najczęściej też wiąże się to z powołaniem świadków przez jedną lub obie strony. Na rozprawie zeznają świadkowie obu stron w kolejności ustalonej przez sąd, a następnie przychodzi czas na zeznania stron, mające na celu ustosunkowanie się do zeznań świadków. I tu również kolejność jest taka, że najpierw przesłuchiwany jest powód, a następnie pozwany. Będzie wtedy dla obojga możliwość odniesienia się do zeznań świadków oraz przedstawienie własnego punktu widzenia.

Komentarze prawników na temat – Rozwód kto pierwszy zeznaje?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód kto pierwszy zeznaje? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód kto pierwszy zeznaje? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone