Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód kto ma prawo do dziecka?

Rozwód to definitywne zakończenie związku małżeńskiego orzeczone przez sąd. Decyzję o rozstaniu podejmują dwie dorosłe osoby. Bardzo ważny w tym wszystkim jest los dzieci, więc w tym artykule poruszamy temat: Rozwód kto ma prawo do dziecka?

Można wyróżnić dwa rodzaje rozwodów: z orzekaniem o winie, w którym mogą zostać nadane alimenty oraz za porozumieniem stron. W wielu sądach wyrok musi być poprzedzony separacją, a w Polsce według niektórych przesłanek, nie można orzec rozwodu, gdy zachodzi szkoda małych dzieci. Z roku na rok liczba rozwodów w Polsce wzrasta. Bierze je jedna trzecia małżeństw.

Kto ma prawo do dziecka?

Sąd przy orzekaniu, czyli wybraniu osoby zajmującej się pociechą, myśli dobru dziecka. Organ podejmujący decyzję zwraca uwagę na rozwój fizyczny, duchowy, kształcenie, wychowanie, ale też duży nacisk kładzie na wymiar materialny. Chce, by dziecko miało dostatecznie dużo środków do życia i aby mogło realizować swoje cele.

Ze względu na dobro pociechy małżonkom można odmówić udzielenia rozwodu w przypadku, kiedy może ucierpieć przez to dziecko. W wydanym wyroku sąd orzeka, kto i na jakiej zasadzie będzie wykonywał władze rodzicielską. Rozstanie nie dojdzie do skutku, gdy nie jest zbadana sytuacja pociech.

Jeżeli rodzice mieszkają osobno, sąd rozstrzyga, gdzie zamieszka dziecko. Bierze pod uwagę stan zdrowia, wiek, relację z rodzicami i ocenę biegłych. Bada więź emocjonalną w rodzinie. Im mniejsza jest więź, tym większa możliwość na przyznanie opieki matce. Dwie najbardziej prawdopodobne możliwości to, iż władza rodzicielska zostanie przyznana bezgranicznie obu rodzicom lub jednemu z nich ograniczona w sytuacji np. gdy występują częste wyjazdy zagraniczne – dłuższe niż dwumiesięczne. Inny przykład rozwiązania sprawyn może być taki, że zostaje odebrana całkowicie władza rodzicielska.  Zdarza się to tylko w najdramatyczniejszych przypadkach.

Rozwodnikowi z ograniczoną władzą lub bez niej przysługuje osobisty kontakt z dzieckiem. Są to tylko ogólne informację, gdyż temat jest bardzo obszerny. Po więcej dokładnych informacji warto zgłosić się na rozmowę z adwokatem, który dokładnie odpowie na wszystkie nasze pytania.

Komentarze prawników na temat – Rozwód kto ma prawo do dziecka?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód kto ma prawo do dziecka? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód kto ma prawo do dziecka? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone