Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód kto dostaje mieszkanie?

O tym, komu przypadnie po zakończeniu całego procesu rozwodowego mieszkanie, będzie decydować to, do jakiego majątku ono wchodziło: wspólnego obojga ze stron czy do osobistego jednej z nich oraz jaki ustrój istniał podczas trwania małżeństwa: wspólność czy rozdzielność majątkowa. 

Majątek wspólny czy rozdzielny?

Mieszkanie zalicza się do majątku osobistego wtedy, kiedy jeden ze współmałżonków nabył je jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, otrzymał je na podstawie umowy darowizny albo odziedziczył (w sytuacji dziedziczenia termin, w którym do tego doszło nie ma najmniejszego znaczenia). Jeśli obie ze stron zawarły umowę o rozdzielności majątkowej, to wówczas każda osoba dorabiała się majątku osobistego. W tej sytuacji, mieszkanie staje się majątkiem osobistym strony, która go kupiła. Małżonek po zakończeniu procesu rozwodowego, otrzyma więc całościowo mieszkanie, które stanowi jego majątek osobisty, nie mając tym samym żadnego obowiązku, aby jakkolwiek spłacać lub dzielić się jego częścią z drugą stroną. 

W przypadku otrzymania darowizny lub odziedziczenia mieszkania, stanowi ono majątek osobisty tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dany spadkodawca albo darczyńca nie podjęli innej decyzji. 

Co w sytuacji, kiedy małżonkowie nie zawarli żadnej intercyzy?

Między stronami, których nie łączy żadna umowa majątkowa, tworzy się wspólność majątkowa (czyli tak zwana wspólność ustawowa). Oznacza to, że wszystko zakupione przez nich po zawarciu małżeństwa należy do ich obojga bez względu na to, która ze stron faktycznie dokonała zakupu czy płatności.

Współmałżonkowie w tym wypadku od zawarcia ślubu są współwłaścicielami każdej rzeczy i powstaje między nimi współwłasność łączna. 

W przypadku podziału mieszkania przy wspólności majątkowej można zaproponować sposób podziału – na przykład o przyznanie całości jednemu ze współmałżonków i spłatę drugiego, zamianę mieszkania na dwa mniejsze czy sprzedaż oraz podział otrzymanej kwoty. Podczas dokonywania decyzji o podziału majątku, Sąd bierze pod uwagę stopień, w którym każda ze stron przyczyniła się do wkładu w powstanie majątku, uwzględniając też pracę osobistą taką jak np. wychowywanie dzieci. 

Komentarze prawników na temat – Rozwód kto dostaje mieszkanie?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód kto dostaje mieszkanie? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód kto dostaje mieszkanie? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone