Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód jak zacząć?

Decyzja o rozwodzie z pewnością na najłatwiejszych nie należy. Często zadawanym pytaniem jest – Rozwód jak zacząć? Gdy zostanie już podjęta to pierwszym rokiem, jakim należy w tą stronę uczynić jest złożenie stosownego pozwu o rozwód do sądu regionalnego, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania powoda.

Pozew rozwodowy

Należy pamiętać, że pozew o rozwód można złożyć zarówno z orzeczeniem o winie, jak i nie. W pozwie należy również umieścić wiele istotnych informacji, do których zalicza się przede wszystkim informację o ilości posiadanych dzieci, ich wieku oraz płci, a także kwestię stosunków zarobkowych obojga małżonków. Do pozwu należy załączyć również stosowne załączniki, do których zalicza się między innymi akt ślubu oraz zaświadczenia o zarobkach.

Koszty rozwodu

Jeżeli chodzi o kwestię kosztów sądowych to są one automatycznie wliczane w koszt całego postępowania w danej sprawie. W sytuacji, gdy stroną zależy na podziale wspólnego majątku to należy dodatkowo złożyć stosowny wniosek o podział majątku i w takiej sytuacji obowiązuje opłata 1000 złotych.

Dowody w sprawie o rozwód

W sytuacji, gdy jednej ze stron zależy, aby rozwód był z orzeczeniem o winie należy również pamiętać o dostarczenie sądowi stosownych dowodów, które będą potwierdzały winę drugiej ze stron. Dowodami w danej sprawie może być na przykład obdukcja z Policji, nagrania, sms-y, wiadomości e-mail i wiele więcej.

Dzieci i alimenty

Z kolei w sytuacji, gdy małżeństwo posiada dzieci to niezbędnym dokumentem, który należy dostarczyć do sądu będzie również zestawienie wydatków, które jest przeznaczane na utrzymanie potomstwa. Dzięki temu można uzyskać większe alimenty od strony winnej. Oczywiście przy wydawaniu orzeczenia z winy jednego z małżonków, alimenty należą się nie tylko na dzieci, ale również dla samej strony pokrzywdzonej. Alimenty na dzieci mogą być pobierane maksymalnie do 25. roku życia w sytuacji, gdy dziecko się uczy. Z kolei małżonkowi alimenty przysługują w nieograniczonym wymiarze czasowym, chyba że wejdzie on w związek małżeński z innym partnerem. Aczkolwiek jest to wyłącznie jedyna kwestia, która wyklucza dalsze otrzymywanie alimentów od byłego małżonka. 

Zobacz też artykuł, w którym opisujemy, jak napisać pozew rozwodowy.

Komentarze prawników na temat – Rozwód jak zacząć?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód jak zacząć? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód jak zacząć? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone