Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód gdzie złożyć papiery?

W przypadku trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków mają oni możliwość starania się o rozwód. Może być on orzeczony przez sąd, jeżeli więź emocjonalna, fizyczna i ekonomiczna małżonków przestała istnieć i nie jest to sytuacja przejściowa, a trwała. Jeden z małżonków (lub oboje, jeżeli jest to wspólna decyzja) ma wówczas możliwość napisania i złożenia pozwu o rozwód. Musi jednak wiedzieć, gdzie taki dokument złożyć. 

Sąd rejonowy czy okręgowy?

Tu może powstać dylemat, czy taki wniosek złożyć do sądu rejonowego czy okręgowego. Odpowiedź na to pytanie jest taka, że pozew o rozwód zawsze należy złożyć do sądu okręgowego!

Ponieważ w Polsce jest aż 45 sądów okręgowych, należy jeszcze wiedzieć, do którego sądu okręgowego trzeba się udać.

Który sąd jest właściwy ze względu na miejsce?

To wszystko zależy od tego, gdzie małżonkowie mieszkają w momencie składania pozwu.

  • W pierwszej kolejności pozew należy złożyć do sądu okręgowego, na obszarze którego małżonkowie mieli dotychczas wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli obecnie choć jedna ze stron nadal tam mieszka. 
  • Jeżeli ani żona ani mąż nie mieszkają już we wspólnym mieszkaniu lub w ogóle w trakcie trwania małżeństwa nie mieli oni wspólnego mieszkania, pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.
  • W innym przypadku (jeżeli nie da się określić właściwego sądu wg. powyższych wytycznych) należy złożyć pozew do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Wykaz sądów powszechnych wraz ich danymi teleadresowymi znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Należy się z nią zapoznać, aby mieć pewność, że sąd, do którego mamy zamiar złożyć pozew, jest tym właściwym.

Właściwość sądu do rozpatrywania sprawy o rozwód jest często problematyczna, ponieważ nie wszyscy żyją w dużych miastach, w których sądy okręgowe mają swoją siedzibę. Dla ludzi z mniejszych miejscowości jest to niejednokrotnie duża przeszkoda, aby udać się do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania  sądu okręgowego. Niestety nie ma też obecnie przepisów umożliwiających złożenie pozwu przez internet, co byłoby dużym ułatwieniem.

Komentarze prawników na temat – Rozwód gdzie złożyć papiery?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód gdzie złożyć papiery? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód gdzie złożyć papiery? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone