Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód co z kredytem?

Co z kredytem w momencie, kiedy współmałżonkowie decydują się na rozwód? Dla banku, w którym mają kredyt, nie oznacza to żadnych zmian w umowie kredytowej. Obie strony nadal są zobowiązane do regularnego spłacania rat w taki sam sposób, w jaki odbywało się to do tej pory. Małżonkowie posiadają bowiem status dłużników solidarnych, a jest to nic innego jak fakt, że bank może w każdym momencie żądać spłaty kredytu od każdego z nich.

Z reguły bywa tak, że jeśli jedna ze stron nie wniesie stosowanych opłat (i nie ma przy tym możliwości przymusowego, sądownego ściągnięcia z niej długu), bank automatycznie zwróci się z tym do drugiej osoby. Z perspektywy widzenia banku, nie ma bowiem znaczenia, który ze współmałżonków ureguluje należność. W sytuacji kiedy pieniądze zostaną wpłacone, druga ze stron zostanie automatycznie zwolniona z obowiązku wniesienia opłat. 

Co z kredytem na mieszkanie?

W kwestii kredytu mieszkaniowego najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie hipoteki przez osobę sądownie wyznaczoną do spłaty. Istnieje też możliwość sprzedaży lub wynajęcia domu czy mieszkania, by być w stanie spłacić kredyt. Współmałżonkowie mogą skorzystać z instytucji przejęcia długu (na mocy art. 519 i następnych kodeksu cywilnego), co da możliwość przejęcia całej spłaty na jednego z nich, jednak będzie się to wiązało z wzajemnym rozliczeniem w ramach podziału majątku lub roszczenia o zapłatę. Aby podjąć takie kroki potrzebne będą:

  1. zgoda banku – jest niezbędnym elementem, bez którego sprawa nie może się rozpocząć. W chwili gdy zgoda nie zostanie udzielona, można poprosić bank o zaproponowanie innego rozwiązania
  2. zgoda obojga kredytobiorców – musi ją wyrazić każda ze stron 
  3. zdolność kredytowa małżonka, który przejmuje spłatę długu – jeśli jednak zdolność nie jest wystarczająca, można skorzystać z poręczenia kogoś bliskiego lub włączenia do kredytu nowego partnera życiowego

W chwili gdy bank otrzyma wszystkie potrzebne zgody, będzie mógł wygenerować aneks do umowy kredytowej, który małżonkowie muszą podpisać. 

Jednym z najprostszych rozwiązań podczas rozwodu jest sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu z uzyskanych środków. Kiedy koszty kredytu są jednak zbyt duże, można zdecydować się na wynajem. 

Komentarze prawników na temat – Rozwód co z kredytem?

W przypadku wspólnego kredytu, koniecznie należy skonsultować sprawę z wybranym adwokatem. To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań.

Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które zadają internauci.

Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Kredyt koniecznie należy uwzględnić w sprawie rozwodowej. To jest druga przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań.

Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które zadają internauci.

Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód co z kredytem? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone