Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Rozwód co z dzieckiem?

Rozwodzą się rodzice, a dzieci muszą mieć opiekę

Rozwód w Polsce orzekany jest przez sąd. Między małżonkami dochodzi do zaniku pożycia i jest to stan trwały. Lepiej zatem rozstać się niż męczyć się ze sobą i przeżywać długotrwały stres. Cała procedura przeprowadzana jest w sądzie. Podczas rozwodu ustala się też losy dziecka czy dzieci. Czasami dziecko zostaje z matką, nieraz z ojcem – ta druga sytuacja jest bardzo rzadka, ale też możliwa. Osoba mieszkająca osobno płaci alimenty na dziecko lub dzieci. Czasami jest to 300 złotych na dziecko, nieraz 400 złotych, czasem bywa 500 złotych. Zależnie od potrzeb dziecka oraz zarobków rodzica, czyli od wysokości dochodów. 

Dziecko pod dobrą opieką

Nieraz rodzice ostro walczą o dziecko – powody są różne: nieraz miłość, nieraz chęć dokuczenia drugiej stronie. Przeważnie sąd przyznaje opiekę nad dzieckiem matce. Gdy matka jest alkoholiczką, narkomanką, osobą niestabilną to opiekę nad dzieckiem przejmuje ojciec. Życie pisze bardzo różne scenariusze i wiele rzeczy jest możliwych. Czasami dzieckiem opiekują się dziadkowie – np. matka nie żyje, ojciec nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecku czy dzieciom, a dziadkowie mają czas i możliwości, dlatego chętnie opiekują się wnukiem czy wnuczętami. Muszą jednak dostać alimenty, aby opieka była zapewniona prawidłowo. Od decyzji sądu zależy dobro dziecka. Rodzic opiekuje się dzieckiem i zapewnia mu to, czego dziecko potrzebuje: jedzenie, dach nad głową, wyprawkę do szkoły, ubranie, kursy i różne rozrywki. Znane są sytuacje, gdy dziecko spędza połowę wakacji z matką i połowę wakacji z ojcem. Wówczas ma szansę na bycie z rodzicami i utrzymanie prawidłowych relacji. Rozwód jest rozstaniem rodziców, ale nie ma wpływu na dzieci. Jest to jak najbardziej prawidłowe podejście. Możliwy jest też model szwedzki – dziecko mieszka tydzień u ojca, tydzień u matki. Nie jest to idealne rozwiązanie, a nieustanne przeprowadzki zaburzają poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jednak niektórym rodzinom takie rozwiązanie bardzo odpowiada. 

Komentarze prawników na temat – Rozwód co z dzieckiem?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Rozwód co z dzieckiem? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Rozwód co z dzieckiem? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone