Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Który rodzic płaci alimenty?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania innej osobie to obowiązek alimentacyjny. Alimentacja wyraża się w zabezpieczeniu egzystencji uprawnionej osoby. Ale który rodzic płaci alimenty? Odpowiedzi znajdziecie dalej.

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci ciąży na rodzicach. To do ich obowiązku należy zapewnienie środków na utrzymanie oraz wychowanie dzieci.

Jeżeli dzieci pochodzą ze związków pozamałżeńskich, a dziecko wychowywane jest przez matkę, to ma ona prawo domagać się od ojca dziecka alimentów. Poza alimentami na utrzymanie dziecka, można ubiegać się o szczególne alimenty – czyli mowa tutaj o alimentach, które mają pokryć wydatki związane z ciążą i porodem, co wskazuje na to, który rodzic płaci alimenty w takim przypadku.

Obowiązkiem małżonków w trakcie trwania małżeństwa jest zapewnianie wystarczających środków niezbędnych do utrzymania. Podczas rozwodu obowiązek ten nie zanika. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku uzyskania rozwodu przy posiadaniu wspólnych dzieci. Rodzic, z którym zostaje potomstwo, ma możliwość wymagania od swojego byłego współmałżonka, a jednocześnie drugiego rodzica, opłaty części alimentów na utrzymanie i wychowanie wspólnych dzieci.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie zanika, aż do uzyskania przez nie pełnoletności, bądź do momentu – dopóki dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Tak dzieje się także w momencie, gdy pełnoletnie dziecko wyprowadza się z domu rodzinnego, a nadal pozostaje w stosunku szkolnym, ma możliwość egzekwowania od rodziców obowiązku alimentacyjnego na pokrycie podstawowych środków egzystencjalnych.

Pełnoletnie dziecko, które chce uzyskać od rodziców alimenty, powinno samodzielnie o nie postarać. We własnym imieniu należy złożyć pozew w sądzie o alimenty od obojga, bądź tylko od jednego z rodziców.

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ma oboje rodziców. W praktyce wygląda to jednak tak, że rodzic, który nie wychowuje dziecka na co dzień – opłaca alimenty, tak aby wspomóc rodzica z którym dziecko zostało.

Komentarze prawników na temat – Który rodzic płaci alimenty?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Który rodzic płaci alimenty? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Który rodzic płaci alimenty? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone