Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Zmorą obecnych czasów są rozwody, do których dochodzi najczęściej w przypadku małżeństw z kilkuletnim stażem. Rozwód nie musi być jednak wyjściem z sytuacji – zanim dojdzie do całkowitego rozpadu małżeństwa, warto zdecydować się na separację. Jest wówczas szansa, że małżonkowie przemyślą swoje postępowanie i zdecydują się nie przeprowadzać rozwodu.

Czym jest separacja?

Separacja jest rozwiązaniem pośrednim, które może, ale nie musi poprowadzić ku rozwodowi. Ma na celu doprowadzenie małżonków do porozumienia i dogadania się – w separacji opada nerwowa atmosfera, jest czas na przemyślenia i dojście do porozumienia. Czasem takie spojrzenie z boku wystarczy, by uratować małżeństwo i wnieść wniosek do sądu o zniesienie separacji. W końcu małżonkowie nic na tym nie tracą, mogą jedynie zyskać. Separacja może się wiązać z podziałem majątku, przyznaniem alimentów na dzieci lub małżonka oraz rozstrzygnięciem władzy rodzicielskiej.

Czy separacja jest zawsze możliwa do uzyskania?

Separacja jest znacznie łatwiejsza do uzyskania niż rozwód, jednak są sytuacje, w których sąd może odmówić jej udzielenia. Wniosek o ustanowienie separacji może zostać oddalony, kiedy separacja negatywnie wpłynie na dobro dzieci – jeśli więc istnieją okoliczności mówiące o tym, że na separacji ucierpią dzieci, sąd wniosek oddala. Jeśli separacja jest sprzeczna z zasadami życia społecznego, również nie zostanie zasądzona. Może być tak wówczas, kiedy np. jeden z małżonków uległ wypadkowi i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować lub na skutek zdrady współmałżonka doszło do u niego do załamania psychicznego. W takiej sytuacji separacja spowoduje krzywdę jednej ze stron. Wszystkie okoliczności będą z pewnością brane pod uwagę przez sąd, który wydaje ostateczny wyrok. Małżonkowie mogą jedynie ustosunkować się do decyzji sądu i jeśli nie dojdą do porozumienia, mają możliwość złożenia wniosku o rozwód. Powinno mieć to miejsce dopiero wówczas, kiedy dojdzie do całkowitego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Komentarze prawników na temat – Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Kiedy separacja jest niedopuszczalna? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Kiedy separacja jest niedopuszczalna? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone