Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Kiedy rozwód nie wchodzi w grę?

Podstawą do orzeczenia rozwodu jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Zdarza się jednak, iż mimo tego, że więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza między małżonkami ustała, sąd nie wyda orzeczenia o rozwodzie. Kiedy tak może się stać?

Wyłączna wina

Rozwód nie zostanie orzeczony, jeśli pozew został złożony przez małżonka, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia. W takiej sytuacji sąd może wydać orzeczenie o rozwodzie jedynie wtedy, kiedy drugi małżonek wyrazi na to zgodę. Co jednak ważne, sąd nie musi od razu po wyrażeniu takiej zgody zdecydować o orzeczeniu rozwodu. Jego zadaniem jest dokładne zbadanie sprawy i sprawdzenie, czy na małżonka tego nie były wywierane żadne naciski. Istotne jest również to, że małżonek aż do wydania orzeczenia może swoją zgodę wycofać.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci

Jeśli sąd uzna, że rozwód sprawiłby, że ucierpiałyby wspólne małoletnie dzieci małżonków, to również nie orzeknie rozwodu. Trzeba pamiętać, że prawo szczególnie chroni dobro dziecka. Chodzi tu zarówno o jego potrzeby materialne, jak i te, które nie mają charakteru materialnego. Podczas podejmowania decyzji sąd odpowiada na pytania takie, jak:

– czy rozwód przyczyni się do osłabienia więzi dziecka z rodzicem, z którym nie będzie mieszkać;

– czy sposób sprawowania władzy rodzicielskiej przez małżonków po rozwodzie nie odbije się negatywnie na dziecku;

– czy dziecko nie odczuje zbyt boleśnie tego, że jego rodzice się rozstali.

Pod uwagę brane są takie elementy, jak wiek dziecka, jego stan zdrowia, stosunki, w jakich dotychczas pozostawali rodzice, a także to, jak bardzo wrażliwe jest dziecko. Sąd może zlecić badanie psychologiczne dziecka.

Zasady współżycia społecznego

Są nie zdecyduje się na orzeczenie rozwodu, jeśli miałby on naruszać zasady współżycia społecznego. W tym wypadku szczególnie chronione są prawa małżonka, który z różnych powodów znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. I tak sąd raczej nie orzeknie rozwodu, jeśli małżonek jest ciężko chory bądź nie ma możliwości, aby zaspokajać swoje podstawowe potrzeby życiowe.

Rozwód kończy małżeństwo. Okazuje się jednak, że jego orzeczenie nie zawsze jest możliwe. Warto mieć to na uwadze, składając pozew.

Komentarze prawników na temat – Kiedy rozwód nie wchodzi w grę?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Kiedy rozwód nie wchodzi w grę? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Kiedy rozwód nie wchodzi w grę? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone