Alimentami nazywa się świadczenia wypłacane na rzecz osób fizycznych, do których zobowiązane są inne osoby fizyczne. Zazwyczaj świadczenia te płacone są przez jednego z rodziców dziecka na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna sprawującego rzeczywistą opiekę nad dzieckiem. Obowiązek alimentacyjny może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa i małżeństwa, a więc dotyczy nie tylko kosztów wychowania dziecka.
Alimenty na dziecko
Powszechnie przyjmuje się, że alimenty na dziecko ponoszone są do momentu ukończenia 18 roku życia lub zakończenia nauczania – maksymalnie 25 roku życia. W praktyce jednak obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczany żadnymi terminami. Obowiązek alimentacyjny można uznać za wygasły, jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. O ile uczy się i jednocześnie pracuje, osiągając wysokie dochody – wówczas sąd może zadecydować, że obowiązek alimentacyjny rodziców wygasł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, obowiązek alimentacyjny nie wygasa nigdy – nawet jeśli takie dziecko będzie w stanie samodzielnie funkcjonować – mieszkać i pracować.
Kiedy alimenty ulegają przedawnieniu?
Zgodnie z art. 137 § 1 K.r.o roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się po 3 latach. Ewentualne rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje przerwanie trzyletniego biegu przedawniania się świadczenia. Jeśli alimenty przysługują dziecku od rodzica posiadającego władze rodzicielskie a alimenty są ustalone wyrokiem sądu lub umową, ich przedawnienie nie ma miejsca i dziecko może się o nie ubiegać nawet po 4 czy 5 latach. Nieco inaczej wygląda sprawa wobec alimentów wypłacanych poprzez fundusz alimentacyjny, bowiem roszczenie wobec tego organu nie ulega przedawnieniu. Dłużnik ma pokryć całkowitą kwotę wypłaconych alimentów wraz z odsetkami za opóźnienie, bez względu na to, ile lat minęło od ustalenia alimentów. Każdy przypadek jest inny, dlatego też warto omówić konkretną sytuację z prawnikiem lub radcą prawnym, który odpowie, jakie przepisy będą się odnosiły do danej sprawy.
Komentarze prawników na temat – Kiedy alimenty się przedawniają?
To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Kiedy alimenty się przedawniają? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/
Autor: Przykładowa kancelaria
Pytania i odpowiedzi 0