Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Kiedy alimenty po rozwodzie?

Alimenty po rozwodzie nietrudno uzyskać. Jest to sprawa jak najbardziej konieczna, gdy druga strona ma problem z utrzymaniem siebie. Żona była na utrzymaniu męża, nigdy nie pracowała, a po rozwodzie została bez niczego. Wówczas mąż powinien płacić alimenty – żona przez całe małżeństwo dba o dom, gotowała, prała, sprzątała, on robił karierę i zarabiał pieniądze. Oznacza to, że żonie należą się alimenty. Praca w domu także ma swoją cenę, a brak pensji za pracę zawodową oraz kiepski stan zdrowia to także bardzo ważne argumenty. Sąd bierze pod uwagę także majątek – jeśli żona ma część majątku z podziału po rozwodzie to wówczas alimenty mogą nie zostać przyznane. 

Alimenty po rozwodzie – co trzeba wiedzieć

Żona pisze wniosek do sądu okręgowego, dołącza odpis aktu ślubu i opisuje całą sytuację, w jakiej się znalazła. Ma szansę na otrzymanie alimentów, które pozwolą jej utrzymać się po rozwodzie i nie popaść w biedę. Decyzja za każdym razem należy do sądu, o tym nie wolno bynajmniej zapominać. Jednak sąd przygląda się uważnie sytuacji, w jakiej znalazła się dana osoba i sądzi uczciwie, tak aby dana osoba bynajmniej nie była w żaden sposób poszkodowana.

Jeśli małżonek jest uznany za winnego rozpadowi małżeństwa (np. zostawił żonę dla innej kobiety, pił i bił, czy w inny sposób przyczynił się do zakończenia małżeństwa) to jednak sąd przychyla się do alimentów. Zasądza je na rzecz byłej małżonki, a ona dostaje pewną sumę na utrzymanie, dzięki której będzie jej łatwiej ułożyć własne życie po rozwodzie.

O alimenty może wnioskować była małżonka, która znalazła się w sytuacji niedostatku – powinna udowodnić swoją sytuację, opisać ją, przedstawić dowody na np. zaleganie z czynszem, problem z opłatami. Wówczas może uzyskać pomoc od byłego małżonka. Jeśli jest rozwód z orzeczeniem winy byłego męża to żona nawet nie musi opisywać niedostatku i udowadniać w jakiej jest sytuacji, lecz od razu może otrzymać alimenty – takie są zazwyczaj orzeczenia sądu. Najlepiej pójść do prawnika i poprosić o pomoc – dzięki temu uniknie się problemów i niejasności. 

Komentarze prawników na temat – Kiedy alimenty po rozwodzie?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Kiedy alimenty po rozwodzie? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Kiedy alimenty po rozwodzie? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone