Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Jak rozwód wpływa na dziecko?

W przypadku, jeśli małżonkowie podjęli już ostateczną decyzje o rozwodzie i uznali, że ich pożycie małżeńskie dobiegło końca, główną uwagę skupiają na aspektach formalnych – alimentach, kwestiach prawniczych czy na podziale majątku, zapominając tym samym o emocjonalnej sytuacji rozpadu ogniska domowego. Bardzo ważne jest to, jak rozwód wpływa na dziecko?

Dzieci a rozwód

Nie da się ukryć, że rozpad relacji małżonków najbardziej przeżywają ich dzieci. Dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy wykorzystując dziecko do wzajemnych potyczek. Często manipulują swoją pociechą w taki sposób, by uzyskać korzyści. Być może dochodzi do tego poprzez doznanie szoku w związku z problematyczną sytuacją rozwodu, nie z wyrachowania, jednak nie zmienia to faktu, że takie zachowanie jest niedopuszczalne. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, przez co obwinia właśnie siebie, że małżeństwo rodziców dobiegło końca.

Długotrwały stres z tym związany z całą pewnością pozostawia w psychice dziecka ślady na długi okres czasu, co może przekładać się nawet na konieczność udania się z dzieckiem do specjalisty – psychologa, który pomoże zrozumieć zaistniałą sytuację i zabliźni powstałe w psychice dziecka rany. Niestety konsekwencje tego mogą odczuwać nawet w dorosłym życiu, poprzez brak poczucia bezpieczeństwa, niechęć nawiązywania bliskich relacji z drugim człowiekiem, co może skutkować nawet depresją.

Musimy pamiętać, że rozwód jest wyborem jedynie rodziców, nie możemy doprowadzić do tego, by dziecko w jakikolwiek sposób czuło się za to odpowiedzialne. Zmuszanie dziecka do trzymania jednej ze stron – mamy bądź taty jest dla niego niezwykle obciążające. Rodzic chcąc osiągnąć zamierzone korzyści nie może posługiwać się własnym dzieckiem. Ono powinno pamiętać te dobre chwile, zróbmy zatem wszystko by rozwód nie był dla dziecka ogromnym cierpieniem, pozwólmy cieszyć się obojgiem rodziców w sposób odpowiedni do sytuacji. To niezwykle ważne, by nie zrobić swojej tak ważnej osobie w życiu długotrwałej krzywdy, której odbudowa może trwać latami. Zróbmy wszystko, by Nasza pociecha nie obarczyła Nas w przyszłości poczuciem winy!

Komentarze prawników na temat – Jak rozwód wpływa na dziecko?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Jak rozwód wpływa na dziecko? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Jak rozwód wpływa na dziecko? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone