Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Jak przebiega rozwód?

Rozwód to trudna sprawa. Jednak można ją przebrnąć i spokojnie żyć po rozwodzie. Sprawami o rozwód zajmuje się sąd okręgowy. Obie strony mają swoich adwokatów, którzy reprezentują ich w sądzie. Małżonkowie składają pozew rozwodowy (jedna ze stron podejmuje taką decyzję) i wówczas startuje cała procedura. Sąd rozpatruje sprawę podczas rozprawy rozwodowej. Czasami wystarczy jedna rozprawa, ale częściej są dwie-trzy rozprawy. Po zakończeniu ostatniej rozprawy rozwód staje się faktem. 

Co muszą wykazać strony?

Żona i mąż muszą pokazać, że jest trwały rozkład pożycia związany z uczuciami, pożyciem oraz ekonomią. Sąd zawsze zwraca uwagę na dobro małoletnich dzieci, na to, aby rozwód nie był sprzeczny z tzw. zasadami współżycia społecznego. Rozwód może być bez orzeczenia winy lub z orzeczeniem winy – w tym drugim przypadku strona winna rozwodu musi wypłacić alimenty stronie, która ucierpiała w wyniku rozwodu. Alimenty są płacone w sytuacji, gdy strona poszkodowana znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej. Rozwód kosztuje – trzeba zapłacić 600 złotych. To dopiero początek, ponieważ kolejne opłaty mogą zostać naliczone z tytułu dochodzenia alimentów, podziału mieszkania, eksmisji czy podziału majątku. 

Przesłuchanie to część rozprawy

Podczas rozprawy przesłuchiwani są małżonkowie oraz potencjalni świadkowie. Ci ostatni mogą być, ale nie muszą. Jeśli pozew rozwodowy zakłada ubieganie się o rozwód z winy drugiej osoby to wówczas świadkowie będą niezbędni. Sąd może orzec alimenty na drugiego małżonka, alimenty na dzieci, ustalić władzę rodzicielską i kontakty z dzieckiem, sposób wspólnego mieszkania przez małżonków po rozwodzie pod jednym adresem, podział mieszkania, ewentualnie przyznanie mieszkania np. małżonce. Ważny jest także podział majątku. Po wydaniu wyroku możliwa jest apelacja, czyli odwołanie od wyroku. Nie zawsze jest ona skuteczna, ale ludzie czasami próbują zmieniać sądowe wyroki. Mają do tego prawo, zatem próbują takiego postępowania. Sprawę w II instancji rozpatruje sąd apelacyjny. 

Komentarze prawników na temat – Jak przebiega rozwód?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Jak przebiega rozwód? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Jak przebiega rozwód? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone