Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Jak długo trwa rozwód?

Jak długo trwa rozwód? Niestety nie ma tutaj jednej reguły. Rozwód może zakończyć się zarówno po pierwszej sprawie, jak i potrwać nawet do kilku lat, w przypadku w którym dochodzi do długotrwałego i zaawansowanego konfliktu współmałżonków. Czas, po którym Sąd zdecyduje się na prawomocne orzeczenie zależy indywidualnie od każdej sprawy oraz danych okoliczności, które mają miejsce podczas całego procesu. 

Jak szybko dojdzie do zgody?

Rozwód kończący się na jednej sprawie zdarza się wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do zasad swojego rozstania. Pozew określa wtedy stanowisko obojga ze stron (mimo, że formalnie składa go tylko jedna osoba). Jeśli współmałżonkowie okażą zgodę podczas procesu, to bardzo możliwym jest, że Sąd zdecyduje się orzec rozwód jeszcze na pierwszej rozprawie. Całe postępowanie trwa wtedy maksymalnie kilka miesięcy. 

Zdarza się jednak, że proces ciągnie się przez kilka dobrych lat. Wynika to zazwyczaj z sytuacji, kiedy istnieją duże rozbieżności pomiędzy stronami, a wina co do rozpadu pożycia jest kwestią sporną. W momencie braku zgody na rozstrzygnięcie sprawy bez orzekania o winie rozpoczyna się długi proces, ponieważ Sąd jest zmuszony przeprowadzić całe postępowanie dowodowe w przedmiocie winy. Może wiązać się to z przesłuchaniem kilku bądź kilkunastu świadków. 

Co z dziećmi?

Czynników mających wpływ na długość trwania rozwodu może być wiele. Jednym z nich jest kwestia dzieci współmałżonków. Jeśli strony posiadają dzieci pełnoletnie, postępowanie zakończy się szybciej. W przypadku dzieci małoletnich, zadaniem sądu będzie rozstrzygnięcie zagadnienia dotyczącego władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem. Oczywiście istnieje jeszcze sprawa dotycząca alimentów, których wysokość może zostać ustalona w ugodzie, ale może się też okazać, że będzie przedmiotem postępowania dowodowego. Kiedy małżonkowie nie będą zgodni w tej kwestii, dodatkowym procesem będzie tutaj również sprawa alimentacyjna.

Co z mieszkaniem?

Podczas rozwodu może również dojść do eksmisji drugiej strony przy spełnieniu ustawowych przesłanek. Zadaniem sądu jest wtedy sprawdzenie czy nieprawidłowe zachowanie jednego z małżonków uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie drugiego. 

Komentarze prawników na temat – Jak długo trwa rozwód?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Jak długo trwa rozwód? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Jak długo trwa rozwód? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone