Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód to duża „operacja”

Ile kosztuje rozwód? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Rozwód to bardzo drogie i porządne zadanie – trzeba napisać pozew rozwodowy i wynająć adwokata, podzielić majątek, ustalić opiekę nad dziećmi oraz określić alimenty. Rozwód to koszt 600 złotych na początek – taka jest opłata wnoszona w sądzie. Do tego dochodzą koszty opłacenia adwokatem, a są one niemałe. Można wydać nawet 3000 złotych na taki rozwód. Jest to duży wydatek i dlatego wiele osób albo nie rozwodzi się, albo nie wynajmuje adwokata i samodzielnie reprezentuje siebie w sądzie. To drugie rozwiązanie nie jest łatwe, ale bywa często stosowane. Podział majątku to kolejna opłata i wynosi ona od 300 do 1000 złotych. Ślub był kosztowny, ale rozwód też nie jest za darmo – o tym wiedzą najlepiej osoby, które rozwodziły się w przeszłości. Rozwód to koszt oraz nerwy i stresy. Im dłużej trwa rozwód, tym jego koszt jest większy – koszt realny oraz psychiczny. Ponoszenie opłat bywa kłopotliwe i nie każdy ma takie zasoby, które umożliwiają rozwód. W uzasadnionych przypadkach można poprosić sąd o zwolnienie z opłaty o orzeczenie rozwodu i 600 złotych zostaje w kieszeni. Jednak nie zawsze sąd  godzi się na takie zwolnienie – zgoda następuje, gdy osoba rozwodząca się jest niezamożna, gdy ma bardzo ograniczone środki finansowe. Decyzję o zwolnieniu z opłaty podejmuje sąd, a wyroki sądowe bywają bardzo różne.

Dodatkowe koszty

Prawnik pobiera opłatę każdorazowo za obecność w sądzie – jest to ok. 300-400 złotych. Do tego dochodzą koszty przeprowadzki, jeśli jedna ze stron opuszcza mieszkanie – musi wynająć auto do przewiezienia rzeczy, gdy taki podział mebli i innych rzeczy nastąpił. To dodatkowy koszt co najmniej kilkuset złotych płaconych firmie przeprowadzkowej.

Wykaz kosztów rozwodu może wyglądać tak:

  • opłata od pozwu o orzeczenie rozwodu– 600 zł
  • separacja też kosztuje– 600 zł
  • opłata od pozwu o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa – 200 zł
  • opłata za unieważnienie małżeństwa – 200 zł.
  • opłata za ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej – 200 zł
  • płatność za dokonanie podziału majątku po ustaniu wspólności majątkowej – 1000 zł.
  • opłata za podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej w przypadku wniosku zawierającego zgodny plan podziału majątku opłata – 300 zł.
  • opłata wnoszona od dokumentu pełnomocnictwa – jeżeli jest ustanawiamy jako pełnomocnik adwokat lub radcy prawny – 17 zł 

Podczas całego postępowania mogą pojawić się również inne koszty np. koszty sporządzenia opinii przez biegłego specjalistę, ale nie jest to konieczność. Przy założeniu, że sprawy były dwie całkowity koszt rozwodu nie powinien przekroczyć 1200 złotych. Jeśli jednak para walczy ze sobą i spraw jest 10 czy 20, a takie postępowania też się zdarzają, to koszt rozwodu może dojść nawet do 10 000 złotych. Czasami jednak emocje biorą górę i strony walczą na śmierć i życie, nie bacząc na koszty.

Kiedy rozwód dużo kosztuje?

Rozwód jest drogi, gdy małżonkowie nie mogą porozumieć się w sprawie opieki nad dziećmi lub gdy udowadniają sobie nawzajem winę. Po takim rozwodzie często potrzebna jest pomoc psychoterapeuty, a dziesięć takich sesji kosztuje ok. 2000 złotych. Jest to wysoki koszt, ale nie dotyczy bezpośrednio rozwodu, lecz jest to koszt pośredni. Lepiej zatem rozwieść się szybko, bez prania brudów oraz wywlekania win. Koszty rozwodu są wysokie, a niejedna osoba o takim rozwodzie pamięta przez rok czy dwa – dlaczego? Z powodu długów, które musi spłacić, gdy nie ma pieniędzy na sprawę rozwodową. Lepiej zatem nie drażnić, nie jątrzyć, lecz rozwieść się szybko i bez drażnienia siebie i drugiej strony. Ślub był szybki i miły, rozwód też może być spokojny – miły na pewno nie będzie, ponieważ jest to rozstanie, a to zazwyczaj bardzo przykra sprawa.

Ile kosztuje rozwód – podsumowanie

Podsumowując, rozwód może, lecz nie musi być kosztowny. Wiele zależy od małżonków, czy potrafią się porozumieć i rozstać spokojnie, bez szarpania i wojny nerwów. Jeśli nie potrafią to wówczas koszty rosną. Adwokata  opłacają obie strony, każda ma swojego i każda płaci za jego pracę. Pełnomocnictwo sądowe zawsze kosztuje. Dodatkowe koszty to alimenty wynoszące 300, 500 czy 1000 złotych co miesiąc. Może to być wydatek wieloletni, aż do ukończenia przez dziecko edukacji i ukończenia 26 roku życia. Jednak rozstając się każda ze stron ma świadomość takich wydatków. I musi je ponosić latami. Na pewno warto o tym pamiętać. Bezpośrednie koszty rozwodu mogą zamknąć się w kwocie kilku tysięcy złotych. Alimenty płacone latami to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a to już jest niemałe obciążenie.