Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Dlaczego separacja a nie rozwód?

Kiedy małżeństwo przechodzi przez poważny, trudny do pokonania kryzys, a z pozytywnych uczuć obecnych na początku relacji nie pozostało już prawie nic, wiele osób podejmuje decyzję o rozwodzie. Niekiedy warto jednak rozważyć alternatywną opcję, czyli separację. Ma ona wiele podobnych skutków prawnych, ale w przeciwieństwie do rozwodu, nie jest to decyzja nieodwracalna.

Czym separacja różni się od rozwodu?

Przesłanką do obu tych rozwiązań jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który należy rozumieć jako całkowity zanik więzi psychicznej, fizycznej oraz gospodarczej. W przypadku rozwodu należy udowodnić, że rozkład ten jest trwały, natomiast w przypadku separacji nie ma takiej konieczności. Są także inne istotne cechy odróżniające separację od rozwodu:

  • nie rozwiązuje ona związku małżeńskiego i nie pozwala na sformalizowanie nowego związku małżeńskiego
  • może być jedynie czasowa i jest możliwe jej zniesienie
  • nie umożliwia powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem
  • może się toczyć w trybie nieprocesowym, gdy jest obustronna zgoda na separację, a w małżeństwie nie ma dzieci
  • małżonkowie są prawnie zobowiązani do wzajemnej pomocy np. w sytuacji choroby

Natomiast podobnie jak w przypadku rozwodu, separacja skutkuje doprowadzeniem do rozdzielności majątkowej i ustaleniami odnośnie korzystania z mieszkania oraz kontaktów z dziećmi. Należy się także wywiązywać z obowiązku płacenia alimentów w ustalonej wysokości.

Kiedy warto zdecydować się na separację?

Niekiedy warto sobie dać więcej czasu na zastanowienie przed podjęciem decyzji o rozwodzie.  Jeśli powodem kryzysu małżeńskiego nie zdrada i żadna ze stron nie planuje przyszłości z inną osobą, można dać sobie więcej czasu na ostateczne kroki i zdecydować się na separację. Być może z czasem negatywne emocje opadną, a uczucie zacznie odradzać się na nowo – możliwy będzie powrót do dawnego życia poprzez zniesienie separacji. W przypadku rozwodu w przypadku zejścia się stron, konieczne jest natomiast ponowne zawarcie związku małżeńskiego.

Komentarze prawników na temat – Dlaczego separacja a nie rozwód?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Dlaczego separacja a nie rozwód. Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Dlaczego separacja a nie rozwód? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone