Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty z zagranicy

Alimenty z zagranicy można uzyskać. Niejedna osoba walczy o takie alimenty i pragnie uzyskać je dla dobra dziecka czy dzieci. Ma do nich prawo. Oboje rodzice ponoszą odpowiedzialność za wychowanie małoletniej pociechy, jest to jak najbardziej typowe. Czasem starania o alimenty są trudne  – dzieje się tak, gdy nie wiadomo gdzie przebywa rodzic i trzeba ustalić miejsce jego pobytu. Jednak obecnie sprawni prawnicy pomogą w takich sprawach. Szczególnie wtedy, gdy rodzic przebywa w jednym z krajów Unii Europejskiej. 

Nieraz jest tak, że rodzic wyjeżdża z kraju i zalega z alimentami. W takiej sytuacji ściąga się alimenty z kraju, do którego wyjechał. Prawo jednak przewiduje, że alimenty są należne dzieciom, niezależnie od miejsca pobytu rodzica. 

Jak wygląda procedura?

Rodzic ubiegający się o alimenty w wyniku małoletnich składa wniosek, dołącza odpis wyroku polskiego sądu zasądzającego alimenty oraz akt urodzenia dziecka. Wszystkie dokumenty muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Koszty takiego postępowania ponosi strona wnioskująca. Może jednak poprosić polski sąd o pomoc prawną oraz zwolnienie z kosztów oraz z opłaty za tłumaczenie przysięgłe. Od sądu zależy jaką decyzję podejmie. Wniosek o zwolnienie z opłat należy dostarczyć do wydziału cywilnego właściwego sądu okręgowego wraz z dowodem, że dana osoba nie ma finansów na opłacenie takiego wniosku. W Unii Europejskiej taka procedura jest akceptowana, jedynie Dania jej nie aprobuje.

Dłużnik przebywa na innym kontynencie…

Nieraz dłużnik przebywa w innym kraju niż w UE, na innym kontynencie. Wówczas stosowana jest Konwencja Nowojorska, która pozwala dochodzić roszczeń alimentacyjnych. Jest ona bardzo nieskomplikowana, a polski sąd wspomaga uzyskanie alimentów z zagranicy. Rodzic pozostały w Polsce wcale nie musi martwić się swoimi prawami. Ma prawo dostać alimenty i opłacać dzięki nim potrzeby dziecka czy dzieci. Rodzicem jest się zawsze, a zagraniczny wyjazd nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego, takie są przepisy polskiego prawa. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty z zagranicy

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty z zagranicy. Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty z zagranicy – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone