Alimenty płacą osoby mieszkające w Polsce. Nieraz jednak ktoś wyprowadza się do NIemiec, a dzieci z byłą żoną zostają w Polsce. Alimenty w takim przypadku muszą być płacone. Wyprowadzka i praca w innym kraju nie oznaczają, że ktoś przestaje być ojcem. Jest to sprawa godna uwagi i koniecznie warto na tym się skupić. Niestety, polski komornik nie może działać w Niemczech.
Wierzyciel mający wiedzę o tym, że jego były małżonek mieszka w Niemczech, ma tam mieszkanie, samochód i inne dobra, nie może poprosić polskiego komornika o ściąganie wierzytelności. Ważne jednak, aby była żona wiedziała jaki jest adres jej byłego męża. Przeprowadzić można postępowanie uregulowane rozporządzeniem UE. Jeśli była żona nie zna rachunku bankowego w Niemczech to sąd wystąpi o ich ustalenie do odpowiedniego organu. Jest to na pewno rzecz godna uwagi i warto o niej pamiętać. Później zajmowane są finanse na rachunku dłużnika, bez jego wiedzy, a zaległe alimenty trafiają do byłej rodziny. Szybko oraz skutecznie. Przynależność Polski do Unii Europejskiej ułatwiło wszelkie finansowe postępowania.
Niezbędny wniosek
Koniecznie trzeba złożyć wniosek o wydanie europejskiego nakazu ubezpieczenia oraz dołączyć do niego zaświadczenie od komornika o bezskutecznej egzekucji. Jest to początek postępowania, które będzie prowadziło do sukcesu, czyli do otrzymania alimentów.
Wniosek powinien zawierać pewne dane:
- nazwę i adres sądu,
- dane wierzyciela,
- dane dłużnika – imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL
- numer za pomocą którego będzie można zidentyfikować bank (IBAN, BIC),
- kwotę, z jaką zalega rodzic,
- wykaz dowodów przedstawionych przez wierzyciela
- numer rachunku bankowego wierzyciela, na który mają trafić zaległe alimenty,
- oświadczenie, w którym wierzyciel potwierdza prawdziwość przedstawionych informacji.
Tak wypełniony wniosek jest dobrym i prawdziwym dokumentem, który pomoże uzyskać alimenty. Dzieci nie zostaną bez pieniędzy, a rodzic nie będzie bezkarny. I to jest najważniejsze. Warto zatem o tym pamiętać i spokojnie korzystać z takich dokumentów.
Komentarze prawników na temat – Alimenty z Niemiec
To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty z Niemiec. Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/
Autor: Przykładowa kancelaria
Pytania i odpowiedzi 0