Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty kto spłaca po śmierci?

Alimenty płacą rodzice na dzieci, czasami dzieci na rodziców lub ubogich dziadków czy rodzeństwo z problemami finansowymi. Alimenty są spłacane przez daną osobę tak długo, jak długo ona żyje. Jeśli ojciec czy matka płacący alimenty na dzieci umrą, to obowiązek alimentacyjny ustaje. Nikt nie będzie płacił alimentów, nie przechodzą one na drugą żonę czy drugiego męża. Nie są one dziedziczone i dzieci nie mogą domagać się alimentów od macochy czy też ojczyma. Jest to sprawiedliwe, ponieważ jest to zobowiązanie ojca czy matki, a nie ich drugich małżonków. Takie są przepisy polskiego prawa i należy się na nich opierać. Po śmierci ojca dziecko nie dostanie zaległych alimentów, a fundusz alimentacyjny także jemu nie pomoże. Można dostać rentę po śmierci ojca oraz zasiłek z miejsca pracy matki z uwagi na trudną sytuację życiową. 

Co należy się dziecku po śmierci ojca?

Dziecko może dostać część majątku zmarłego rodzica, może liczyć na odprawę pośmiertną od pracodawcy ojca czy matki oraz rentę rodzinną z ZUS. Rentę będzie otrzymywać tak długo dopóki będzie się uczyło lub do pełnoletniości. Nie zostaje bez pieniędzy, renta może nie jest duża, ale powinna wystarczyć na utrzymanie. Warto o tym pamiętać, bo to ważna sprawa. Gdy zmarły miał dwoje dzieci i jednego małżonka to każde z nich dostanie 1/3 spadku. Takie są zasady i tak dzielony jest spadek. Pora zatem pamiętać o tym i upomnieć się o spadek, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu. Samodzielna walka o pieniądze może być trudna, ale od czego są prawnicy? Oni doskonale wiedzą jak wspierać i pomagać. Zachęcamy do takiego działania. Gdy rodzic wydziedziczył dziecko, które np. zażywało narkotyki, nie opiekowało się nim podczas pobytu w szpitalu, dopuściło się przestępstwa, to dziecku należy się zachowek w wysokości 2/3 tego, co otrzymałoby na mocy testamentu. Jednak najważniejsze jest to, że po śmierci ojca czy matki dziecko nie zostanie bez grosza – alimentów nie dostanie, ale renta z ZUS doskonale pomoże w wielu sytuacjach życiowych. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty kto spłaca po śmierci?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty kto spłaca po śmierci? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty kto spłaca po śmierci? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone