Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty kto płaci za sprawę?

Alimenty, kto płaci za sprawę?

W sytuacji, kiedy powód domaga się ustalenia obowiązku alimentacyjnego lub zmiany kwoty płaconych alimentów, wówczas zostaje on zwolniony z zapłaty za koszty sądowe. Oznacza to, że podczas składania pozwu nie ponosi on żadnej opłaty. Warto jednak wspomnieć, że jeśli z jakichkolwiek przyczyn Sąd zdecyduje o oddaleniu powództwa, to w tym samym czasie może nałożyć na stronę powodową obowiązek pokrycia wszelkich kosztów sądowych (takich jak na przykład zaległa opłata od pozwu). 

Opłaty

W momencie gdy powód domaga się uchylenia obowiązku alimentacyjnego bądź obniżenia alimentów, musi natomiast zapłacić opłatę sądową od pozwu. Kwota opłaty zależna jest od wartości przedmiotu sporu. Można to wytłumaczyć na następującym przykładzie: powód domaga się zmian alimentacyjnych polegających na obniżeniu kwoty z 1000 złotych na 500 złotych miesięcznie. Różnica między kwotami wynosi 500 złotych, i to właśnie ją należy pomnożyć przez 12 miesięcy (ponieważ alimenty są świadczeniem okresowym, które obliczamy w skali 1 roku). Kwota, którą uzyskamy (czyli akurat w tym przykładzie 6000 złotych), to właśnie wyżej wspomniana wartość przedmiotu sporu. Opłata od pozwu o obniżenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego to 5% wartości przedmiotu sporu. 

Podczas trwania całej sprawy, mogą się pojawiać różne wydatki takie jak na przykład koszty opinii biegłego lub koszty związane z zapytaniami wysyłanymi przez Sąd do przeróżnych banków czy urzędów pracy, w celu uzyskania wszelkiego rodzaju przydatnych informacji dotyczących obu stron procesu. Nie jest to konieczne, jednak Sąd może zdecydować o obciążeniu kosztami procesu przegrywającej strony. 

Na samym początku całego postępowania oraz rozpoczęcia sprawy sądowej, pozwany nie ponosi żadnych kosztów, natomiast niestety musi zdawać sobie z tego sprawę, że w sytuacji w której przegra on proces, Sąd postanowi obciążyć go kosztami sprawy, czyli opłatą od pozwu lub ewentualnymi innymi wydatkami związanymi z prowadzonym postępowaniem. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty kto płaci za sprawę?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty kto płaci za sprawę? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty kto płaci za sprawę? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone