Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty kto musi płacić?

Alimenty, czyli pieniądze na utrzymanie, płaci najczęściej rodzic na utrzymanie dziecka, z którym nie mieszka. Drugi przypadek to alimenty płacone przez byłego małżonka na rzecz małżonka w potrzebie, schorowanego, często bez pracy lub zarabiającego bardzo mało. W trzecim przypadku alimenty płacą dzieci na rzecz rodziców, którzy mają niskie przychody i problemy z utrzymaniem. Osoba, która jest w niedostatku może sama lub za pośrednictwem adwokata wystąpić o takie świadczenie. Po jego przyznaniu będzie mogła z niego korzystać albo przez pewien czas, albo dożywotnio – zależnie od uznania sądu i jego orzeczenia. 

Kto płaci alimenty na dziecko?

Świadczenie alimentacyjne zależy od rzeczywistych potrzeb osoby, która o takie alimenty występuje, oraz możliwości finansowych rodzica czy małoletniego dziecka. Jeśli rodzic zarabia bardzo dobrze, to sąd potrafi przyznać alimenty w wysokości wnioskowanej przez rodzica wychowującego dziecka. Może to być kwota rzędu 2000 czy 3000 złotych. Jest to wysoka stawka, ale jeśli np. lekarz zarabia kilkanaście złotych miesięcznie to może sobie pozwolić na płacenie tak wysokich alimentów i nie będzie odczuwał ich jako niedogodności. Jeśli sytuacja finansowa rodzica ulegnie pogorszeniu to wówczas może wnioskować w sądzie o obniżenie alimentów.

Czasami rodzic wychowujący dzieci ubiega się o podniesienie alimentów. Nieraz je dostaje, nieraz nie – zależy od sądu oraz argumentacji rodzica pozwanego o wyższe alimenty. Najlepiej wynająć adwokata, który pomoże walczyć o wysokie alimenty. Samodzielne ubieganie się o alimenty nie zawsze jest skuteczne. Prawnik zna przepisy, wie jak skutecznie postępować, jak pisać pozew o wyższe alimenty, jak argumentować potrzebę ich uzyskania. Dzieci rosną i wówczas ich potrzeby są coraz większe, a jeden rodzic nie może samodzielnie pokryć takich potrzeb i będzie potrzebował wsparcia drugiej strony.

Komentarze prawników na temat – Alimenty kto musi płacić?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty kto musi płacić? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty kto musi płacić? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone