Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty kto może się ubiegać?

Alimenty są należne małoletnim dzieciom, ale nie tylko. Mają do nich prawo także współmałżonkowie, którzy są w niedostatku oraz rodzice, którzy mają niskie dochody i samodzielnie nie mogą się utrzymać. Takie osoby składają wniosek do sądu – w imieniu małoletnich dzieci robią to rodzice. Jeśli mają problem z samodzielnym wypisaniem wniosku i wystąpieniem o alimenty to mogą skorzystać z pomocy adwokata, jest to dla nich najlepsze rozwiązanie. Jeden rodzic mieszka z dzieckiem lub dziećmi, łoży na jego lub ich utrzymanie aż do zakończenia edukacji przez młodego człowieka. Drugi natomiast musi polegać na pomocy tego pierwszego. 

Alimenty trzeba płacić

Obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa, powinowactwa, małżeństwa. Takie są przepisy polskiego prawa. Nie płaci się alimentów na osoby obce – o tym wiedzą wszyscy. Alimenty należą się rodzicom, ale też ojczymom i macochom, dziadkom, pradziadkom – o tych grupach niewiele osób wie. Można także płacić alimenty rodzeństwu – taka prawna możliwość również istnieje (jeśli np. niepełnosprawna siostra nie ma możliwości utrzymania się z własnej renty czy niskiej pensji). Warto wybrać się do prawnika, porozmawiać, poprosić o przygotowanie wniosku, podpisać go i złożyć. Sąd na pewno zajmie się sprawą, rozpatrzy ją i wyda odpowiednie orzeczenie w danej sprawie. 

Niższe czy wyższe alimenty?

Czasami Polacy składają też wnioski o obniżenie alimentów – np. ojciec stracił pracę i ma dorywcze zatrudnienie, nie stać go na wysokie alimenty, lub o podniesienie alimentów, przeważnie matka wnioskuje o podniesienie alimentów argumentując to rosnącymi potrzebami dziecka oraz wyższymi dochodami ojca, którego stać na większe wsparcie własnej pociechy. Sąd każdą sprawę rozpatruje indywidualnie, wiedząc, co zrobić w każdej sytuacji. Jest to na pewno dobry pomysł – wsparcie finansowe jest ważne, a rosnące dzieci mają spore potrzeby: ubranie, kształcenie, odpowiednie wyżywienie. Z pensji jednego rodzica zaspokojenie takich potrzeb bywa bardzo trudne, nie ma co do tego wątpliwości. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty kto może się ubiegać?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty kto może się ubiegać? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty kto może się ubiegać? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone