Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty do którego roku życia?

Obowiązek alimentacyjny dotyczy rodziców, których dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka są wystarczające na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Dodatkowo obowiązkiem alimentacyjnym jest uprawniona osoba, która znajduje się w niedostatku. 

Czym jest niemożność utrzymania się przez dziecko?

Dziecko nie może powoływać się przez całe swoje życie na „niemożność utrzymania się”. Taka okoliczność zachodzi w sytuacji, gdy ewentualność rozpoczęcia pracy zarobkowej nie wystąpiła ani potencjalnie ani rzeczywiście lub możliwość pracy zaistniała, lecz została pokrzyżowana przez np. stan zdrowia lub dalsze nieprzerwane kontynuowanie nauki. Z tego powodu o przyznanie alimentów może wnioskować nawet dorosłe dziecko, o ile nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się lub cierpi na niedostatek. Jednakże w praktyce orzeczniczej przyjęła się  zasada wskazująca górną granicę wieku, do jakiego trwać może obowiązek alimentacyjny, czyli do chwili ukończenia pobierania nauki na studiach wyższych (jednoczesne z ukończeniem 26 roku życia). Alimentacja w późniejszym wieku może zostać podyktowana tylko szczególnymi względami.

Czy można uchylić się od świadczeń alimentacyjnych na dorosłe dziecko?

Rodzice jednak mają możliwość uchylenia się od alimentacji dorosłego dziecka za pomocą art. 133 § 3, który wyraźnie wskazuje, że płatność alimentów związana ze znacznym uszczerbkiem dla rodziców lub dziecko nie dokłada starań w kierunku samodzielnego utrzymania, jest powodem pozwalającym na uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych na dorosłe dziecko. Jednakże w przypadku istnienia obowiązku alimentacyjnego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem do jego uchylenia konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego.

Należy zwrócić uwagę, że pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest obciążone opłatą w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu w takim przypadku to suma świadczeń alimentacyjnych za okres 12 miesięcy.

Komentarze prawników na temat – Alimenty do którego roku życia?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty do którego roku życia? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty do którego roku życia? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone