Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty czy wlicza się do dochodu?

Alimenty to obligatoryjne świadczenie najczęściej przyznawane dla członków rodziny. Obecnie najwięcej spraw w polskich sądach dotyczy przede wszystkim zasądzenia alimentów na rzecz dziecka. Poniżej wyjaśniamy to, czy świadczenie alimentacyjne należy wliczać do dochodu.

Kwestie dotyczące wysokości świadczenia alimentacyjnego reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2020.0.1359 t.j.). Wysokość świadczenia alimentacyjnego zależy od wielu czynników. Sąd bierze pod uwagę takie czynniki jak kwoty wydawane na mieszkanie, jedzenie, ubrania czy kosmetyki. W przypadku dziecka mogą być to także koszty dotyczące wydatków na lekarzy czy artykuły szkolne. Problem wliczania alimentów do dochodu reguluje zupełnie inna ustawa.

Czy alimenty wlicza się do dochodu?

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego (Dz. U. 1997 Nr 137 poz. 926) alimenty stanowią przychód osoby, na rzecz której zostały one zasądzone. Jako przychód traktowane są także świadczenia socjalne, np.: 500 plus. Zarówno alimenty jak i inne świadczenia należy wliczyć do dochodu. W związku z wliczeniem alimentów do dochodu pojawia się także problem ich opodatkowania.

Czy alimenty są opodatkowane?

Alimenty w pewnych przypadkach mogą zostać zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350) reguluje kwestię zwolnień świadczeń alimentacyjnych. Według art. 21 art. 21 ust. 1 pkt 127 tejże ustawy wolne od podatku są alimenty na rzecz dzieci, które nie mają ukończonego 25. roku życia, dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z literą prawa otrzymują zasiłek/dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz na rzecz innych osób, które otrzymują je na podstawie wyroku sądu lub ugody, ale ich wysokość nie przekracza 700 zł.

Co więcej, alimenty mogą być wypłacane na mocy wyroku sądowego, ugody czy prywatnego porozumienia stron. Kwota alimentów także jest istotnym czynnikiem w kwestii dochodów, ale żaden z tych aspektów nie wpływa na opodatkowanie świadczenia alimentacyjnego. Należy je po prostu wliczyć do dochodu.

Komentarze prawników na temat – Alimenty czy wlicza się do dochodu?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty czy wlicza się do dochodu? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty czy wlicza się do dochodu? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone