Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty czy można pracować?

Pełnoletnie dzieci, które otrzymują alimenty, w obawie przed uchyleniem obowiązku alimentacyjnego, często boją się podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Jest to sytuacja, która najczęściej ma miejsce w życiu osób, które są studentami i nie mają odpowiednich finansów, aby pokryć całościową płacę za odbywane studia czy ogólną edukację. Częstym pytaniem, które zadają sobie osoby w tej sytuacji jest wówczas to, czy dorosłe dziecko może podjąć daną pracę tak, by nie stracić możliwości do otrzymywania alimentów?

Sytuacja materialna

Osoba, która pracuje zawodowo, może otrzymywać alimenty, jednak jest to często zależne od wielu czynników. Ważną kwestią będzie tutaj bowiem wysokość zarobkowa. Jeżeli wynagrodzenie pieniężne nie jest duże, a cała kwota nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania (wliczając w to koszty edukacji), obowiązek alimentacyjny rodzica będzie prawdopodobnie aktualny. W momencie kiedy Sąd stwierdzi, że zarobki dziecka są wystarczające na samodzielne pokrywanie swoich potrzeb, rodzic zostanie zwolniony z płacenia na dziecko, nawet jeśli będzie ono kontynuować naukę. Warto również wspomnieć, że ważną rolę odgrywa tutaj również sytuacja materialna rodzica. Im jest ona lepsza, tym mniejsza szansa na to, że pracujące i uczące się dziecko zostanie zwolnione z prawa do otrzymywania alimentów. 

Zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice są zobowiązani do świadczenia alimentów na rzecz swojego dziecka, które nie może, bądź nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić i utrzymać się. W sytuacji kiedy dochody majątkowe dziecka są wystarczające na pokrycie wszystkich kosztów wynikających z życia oraz codziennej edukacji, Sąd może zdecydować o zwolnieniu rodzica z obowiązku alimentacyjnego mającego na celu wychowanie i utrzymanie dziecka. W tym przypadku, nie ma znaczenia skąd pochodzą zarobki dziecka (pieniądze mogą być zarówno z pracy dorywczej jak i sezonowej, a także z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę). 

Kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, istnieje też możliwość, w której rodzice mogą uchylić się z obowiązku alimentacyjnego, jak i dodatkowo próbować udowodnić, że dziecko celowo nie chce podjąć zatrudnienia. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty czy można pracować?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty czy można pracować? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty czy można pracować? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone