Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty co zrobić jak nie płaci?

Alimenty są orzekane przez sąd i rodzic lub dziecko muszą je zapłacić. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Co zrobić, gdy alimenty nie są płacone? Nie trzeba opuszczać rąk i poddawać się, lecz sprawdzić jakie są możliwe rozwiązania. Przede wszystkim należy wybrać się do adwokata i poprosić go o pomoc. Jest to sprawa bardzo ważna, bez alimentów trudno jest przetrwać. Wysokość alimentów określona jest w orzeczeniu sądowym. Sądowy werdykt musi mieć tak zwaną klauzulę wykonalności. Sąd powinien taką klauzulę przyznać z urzędu. Wierzyciel z urzędu otrzymuje taki tytuł wykonawczy. Kolejnym krokiem jest poproszenie komornika sądowego o działanie. On podejmuje nieodzowne kroki, aby uzyskać pieniądze dla dziecka lub rodzica ubiegającego się o alimenty. 

Do komornika z wnioskiem

Osoba starająca się o alimenty musi wypełnić wniosek, dołączyć do niego odpis orzeczenia. Wniosek musi podpisać osoba dorosła, nazywana przedstawicielem ustawowym (ojciec, matka). Taka osoba reprezentuje małoletnie dzieci. We wniosku muszą być adresy stron, numer rachunku bankowego. Na ten numer trafią pieniądze uzyskane przez komornika. Jeśli nie będzie rachunku to komornik wyśle pieniądze przekazem, a to wcale nie jest korzystne. Jeśli osoba zalegająca z alimentami ma problemy finansowe to zaległości mogą spływać w ratach wynegocjowanych przez komornika. Czasami wpływa po 100 czy 200 złotych, nieraz kilka tysięcy od razu – są to bardzo indywidualne kwestie i nie ma na to reguł. Osoba walcząca o alimenty może wskazać majątek osoby pozwanej – samochód, dom, grunty czy kosztowności. Są to rzeczy, które mogą zostać sprzedane przez komornika, a pieniądze pozyskane z takiej sprzedaży trafią do małoletniego. Jeśli rodzic nie wskaże majątku to wówczas komornik musi ustalić jaki jest stan posiadania. Taki proces może trwać – wszystko zależy od sprawności komornika i czasu poświęconego na tę sprawę. Komornik pomaga, a rodzic może odetchnąć z ulgą, gdy zaległe finanse trafią na konto i pozwolą spokojnie finansować potrzeby dzieci. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty co zrobić jak nie płaci?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty co zrobić jak nie płaci? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty co zrobić jak nie płaci? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone