Promień Off
Promień
km Set radius for geolocation
Szukaj

Alimenty co sąd bierze pod uwagę?

Ludzie rozwodzą się i jest to całkiem naturalna kolej rzeczy. Nie zawsze jednak rozwód oznacza koniec problemów. Kolejne rafy pojawiają się, gdy trzeba określić alimenty. One wymagają przyjrzenia się zarobkom strony pozywanej, potrzebom strony pozywającej – alimenty przeważnie przyznawane są na małoletnie dzieci. Do wyliczenia bierze się pewne wskaźniki 38% kwoty przeliczeniowej na jedno dziecko, 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców, 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców. Jeśli ojciec ma niskie dochody to alimenty na dziecko mogą mieć wysokość 200-300 złotych, jednak nie ma tutaj pewności, wszystko zależy od wysokości zarobków, wydatków oraz podejścia sądu. Alimenty płaci rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki nad dzieckiem. Z pieniędzy finansowane są potrzeby dziecka lub dzieci. Zdarza się,  że osoby o bardzo wysokich zarobkach, celebryci, godzą się płacić nawet 4000-5000 złotych na dziecko miesięcznie. Jednak tak wysokie alimenty są wyjątkiem, a nie regułą.

Alimenty nie tylko dla dzieci

Czasami alimenty mogą być przyznane żonie, która ma niskie dochody, nie ma dochodów, choruje i nie ma możliwości zarabiania. Zdarza się, że mąż potrzebuje wsparcia i może na nie liczyć, jeśli żona ma wysokie dochody i sąd przyzna takie alimenty. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, nie ma tutaj reguł. 

Co sąd bierze pod uwagę przy określaniu wysokości alimentów?

Sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe rodzica. Rodzice muszą solidarnie opłacać takie potrzeby. Jeśli np. na utrzymanie dziecka potrzeba 1000 złotych miesięcznie, to 500 złotych powinien przekazać ojciec i 500 zł powinna przekazać matka. Dzieci mają dwoje rodziców i każde z nich musi na dzieci łożyć, dbając o zaspokojenie ich potrzeb. Jednak sąd wyższą kwotę zasądza od osoby, która z dziećmi nie mieszka i nie ponosi wysiłku ich wychowania na co dzień. Jest to logiczne i sprawiedliwe. Jeśli po jakimś czasie potrzeby dziecka wzrosną to rodzic może ubiegać się o podniesienie alimentów płaconych przez rodzica mieszkającego osobno. Jednak decydujący głos należy do sądu, który przyznaje wyższe alimenty lub nie. 

Komentarze prawników na temat – Alimenty co sąd bierze pod uwagę?

To jest przykładowa odpowiedź na jedno z Najczęściej Zadawanych Pytań: Alimenty co sąd bierze pod uwagę? Zapraszamy adwokatów do udzielania odpowiedzi eksperckich na pytania, które najczęściej zadają internauci. Chcesz opublikować Twoją odpowiedź? Sprawdź ofertę portalu: https://rozwod-separacja.pl/kup/publikacja-odpowiedzi-adwokata-na-najczesciej-zadawane-pytania/

Autor: Przykładowa kancelaria

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat – Alimenty co sąd bierze pod uwagę? – Zadaj pytanie w komentarzach

Pytania i odpowiedzi 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone